ورزشی

ماجرای یک بیانیه نسنجیده

آفتاب‌‌نیوز :

رقابت‌های پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا قرار است امروز برگزار شود که در یکی از حساس‌ترین بازی‌ها برای فوتبال ایران، تراکتور از ساعت ۱۹:۳۰ باید در تبریز به مصاف شارجه امارات برود تا در صورت برتری در این بازی بتواند جواز حضور در مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا را به دست بیاورد. این بازی برای اعتبار فوتبال ایران اهمیت زیادی دارد. پیش از این سه تیم پرسپولیس، سپاهان و نساجی توانسته‌اند مستقیم وارد مرحله گروهی لیگ قهرمانان آسیا شوند و حالا اگر تراکتور هم بتواند به این جمع اضافه شود، آن وقت در سال‌های پیش‌رو، خطر کاهش سهمیه آسیایی لیگ ایران برطرف می‌شود. تراکتور فصل پیش توانست با ارائه بازی‌های درخور توجه، رتبه چهارم لیگ برتر فوتبال ایران را به دست بیاورد.

از آنجا که استقلال رده‌سومی نتوانست جواز حرفه‌ای کسب کند، در نتیجه تراکتور به عنوان نماینده سوم ایران از رقابت‌های لیگ برتر به لیگ قهرمانان آسیا معرفی شد. به دلیل آنکه سهمیه حضور ایران در این رقابت‌ها ۱+۳ است، در نتیجه دو تیم پرسپولیس و سپاهان (تیم‌های اول و دوم لیگ برتر) و نساجی (قهرمان دو فصل پیش جام حذفی) مستقیم به مرحله گروهی رسیدند و تک‌سهمیه باقی‌مانده به تراکتور رسیده که برای نهایی‌شدن آن باید بتواند در تبریز از سد شارجه امارات عبور کند.

تراکتور ابزار لازم برای انجام چنین موفقیتی را دارد. آن‌ها در نقل و انتقالات تابستانی با دست پر وارد بازار شده و قریب به دو جین ستاره را خریده‌اند. البته که شرایط برایشان در لیگ برتر ایران خوب پیش نرفته و در دو بازی نخست شکست خوردند. تراکتور در هفته نخست مقابل سپاهان و در هفته دوم برابر پرسپولیس شکست خورد، ولی این به معنای ضعیف‌بودن آن‌ها نیست. تراکتور در لیگ ایران به دو تیمی بازی را واگذار کرده که همچنان جدی‌ترین مدعی قهرمانی در ایران هستند و از طرفی با حضورشان در لیگ قهرمانان آسیا، قدرت اصلی‌شان را هم نشان داده‌اند.

ضمن اینکه شاگردان پاکو خمس برای رسیدن به هماهنگی بیشتر (از آنجا که ترکیب این تیم کاملا دگرگون شده) نیاز به زمان بیشتری داشته‌اند که شاید همان دو بازی دشوار برابر سپاهان و پرسپولیس، چنین نیازی را برطرف کرده باشد.

به هر روی، تراکتور برای هفتمین حضورش در لیگ قهرمانان آسیا مبارزه می‌کند و از آنجا که قرار است این بازی در خانه برگزار شود، می‌توانند شبی جهنمی برای رقیب اماراتی در تبریز رقم بزنند. با این حال، این بازی می‌تواند روی خطرناکی هم برای تراکتوری‌ها داشته باشد. این یکی چندان ارتباطی با مسائل فنی ندارد بلکه رویکرد مسئولان فوتبالی تبریز به مقوله حضور زنان در ورزشگاه عجیب و پرابهام شده است. برای ورود به این مبحث نیاز است تا خیلی سریع هشدار‌های اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا به فوتبال ایران مرور شود. هر دو نهاد با ارسال نامه‌هایی که به گفته مسئولان فدراسیون فوتبال ایران نگران‌کننده است، خواسته‌اند تا در رقابت‌های فوتبالی برگزارشده در ایران، زنان حتما در ورزشگاه حاضر شوند.

این الزام برای بازی‌های آسیایی و انتخابی جام جهانی دوچندان است؛ چراکه شایعه شده در صورت رعایت‌نکردن چنین بندی، ممکن است میزبانی باشگاه‌های ایرانی در ادامه به خطر بیفتد. اتفاقا به همین دلیل است که فدراسیون فوتبال ایران از ابتدای رقابت‌های لیگ برتر این دوره، مقدمات ورود تماشاگران زن در سه ورزشگاه را فراهم کرده است. تا به الان شهر‌های سیرجان، اراک و قزوین در لیگ برتر ایران توانسته‌اند میزبان حضور تماشاگران زن باشند و مسئولان فدراسیون وعده داده‌اند به‌زودی به تعداد شهر‌هایی که زنان می‌توانند در آن‌ها به ورزشگاه بروند اضافه می‌شود.

در چنین شرایطی انتظار می‌رفت که مسئولان تبریزی هم برای این دیدار آسیایی و برای پرهیز از دردسر‌های احتمالی، مقدمات حضور زنان در ورزشگاه را مهیا کنند، ولی این پروژه اسیر اتفاقات عجیب و غریبی شده است. ماجرا از آن قرار است که مدیر‌کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی، چند روز پیش خبر داده بود که ورزشگاه تراکتور «قطعا» میزبان حضور تماشاگران زن در این بازی آسیایی خواهد بود، ولی در اقدامی بحث‌برانگیز، هیئت فوتبال آذربایجان شرقی چنین موضوعی را رد کرد و خبر داد که «زیرساخت» برای ورود زنان به این ورزشگاه «فعلا» مهیا نیست.

پیش‌تر حبیب ستوده‌نژاد، مدیرکل ورزش‌وجوانان آذربایجان شرقی، گفته بود: «با توجه به تأکید کنفدراسیون فوتبال آسیا برای حضور بانوان در ورزشگاه‌ها، حضور بانوان تماشاگر در دیدار تراکتور با شارجه امارات در مرحله پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا قطعی شده است». یکی، دو روز بعد، ولی هیئت فوتبال آذربایجان شرقی در اطلاعیه‌ای ماجرا را تکذیب کرد؛ «همان‌طورکه قبلا به استحضار هواداران محترم، فهیم و پرشور باشگاه تراکتور رسانده شده بود، مجددا معروض می‌دارد کماکان این هیئت پیگیر تکمیل آماده‌سازی زیرساخت‌های لازم برای حضور بانوان بوده، ولی علی‌رغم تلاش‌های شبانه‌روزی شرایط لازم و کافی برای حضور بانوان در بازی تراکتور تبریز و الشارجه امارات مقدور نگردید».

این بیانیه در حالی منتشر شد که عطا شرفشاهی، معاون فنی اداره کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی نیز قبلا در گفتگو با سرگرمی برای همه در پاسخ به این پرسش که آیا این ورزشگاه از لحاظ زیرساختی می‌تواند میزبان بانوان تماشاگر باشد یا خیر؟ گفته بود: «از لحاظ فنی و زیرساختی توانایی میزبانی از بانوان را داریم و به محض صدور مجوز این امر محقق می‌شود».

با وجود این، هیچ‌کدام از این موارد به اندازه اظهارات رسمی عنوان‌شده در بخش دیگری از بیانیه هیئت فوتبال آذربایجان شرقی نگران‌کننده نیست؛ جایی که مسئولان فوتبال این شهرستان به‌طور رسمی صحبت از ورود تماشاگران زن به‌صورت «گزینشی» کرده‌اند. در بخش پایانی بیانیه مذکور چنین آمده است که «به لحاظ حساسیت برگزاری بازی‌های آسیایی و اینکه در میزبانی باشگاه تراکتور تبریز هیچ‌گونه خللی وارد نگردد، مقرر گردید در این دیدار تنها پذیرای بانوان ورزشکار فوتبالی باشیم تا تبعات سوئی برای باشگاه میزبان نداشته باشد».

پذیرش این موضوع از سوی مسئولان امر که ممنوعیت ورود تماشاگران زن برای این بازی رسمی که قرار است در چارچوب انتخابی لیگ قهرمانان آسیا برگزار شود می‌تواند عواقب داشته باشد، امری درخور توجه است، ولی اقدام «نسنجیده» مبنی بر اعلام رسمی دورزدن چنین قانونی، آن‌هم در شرایطی که تمامی خبرگزاری‌های داخلی چنین بیانیه‌ای را روی خروجی سایت‌هایشان گذاشته‌اند، ممکن است بازی خطرناکی در تبریز به راه بیندازد که نه‌تن‌ها در ادامه می‌تواند گریبان تراکتور را بگیرد بلکه احتمال می‌رود اثر سوء آن دامن سایر تیم‌های ایرانی حاضر در لیگ قهرمانان آسیا را هم بگیرد. مشخص نیست بیان رسمی ورود گزینشی زنان برای ورود به ورزشگاه یادگار امام چه دلیلی داشته است؟ همان‌طورکه مشخص نیست چرا اداره کل ورزش و جوانان استان موافق ورود زنان به ورزشگاه بوده، ولی هیئت فوتبال با آن مخالفت کرده است.

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.