فرهنگ و هنر

لیلا حاتمی، الیکا عبدالرزاقی و جواد یحیوی تیتر خبری شدند

اظهارات الیکا رزاقی درباره تلویزیون و شبکه نمایش خانگی، عرضه پنج فیلم سینمایی در شبکه نمایش خانگی، حضور لیلا حاتمی در فیلم سینماگر سرشناس آمریکایی، جواد یحیوی و نگرانی‌هایش، راه‌اندازی سرویس خبری «پیشرفت» در سرگرمی برای همه، واکنش معاون ارشاد به انتشار کتاب بدون مجوز، ذره‌بین کارشناسان میراث فرهنگی روی برج طغرل و برنامه برای سفر بیشتر ارمنستانی‌ها به ایران از اخبار فرهنگی هنری ۲۲ مردادماه بود.

به گزارش سرگرمی برای همه، روز یکشنبه ۲۲ مردادماه گفت‌وگویی با الیکا عبدالرزاقی داشتیم که کار در تلویزیون و شبکه نمایش خانگی را دو مقوله متفاوت از هم نمی‌داند و در این زمینه معتقد است: برای بک بازیگر، کیفیت فیلمنامه و کارگردان مهم است؛ اینکه پلتفرم پخش‌کننده یک برنامه کجا باشد مهم نیست و خیلی فرقی ندارد که تلویزیون باشد یا شبکه نمایش خانگی یا جای دیگر. محدودیت‌های همه این رسانه‌ها مثل هم است و شاید تنها چیزی که کمی شبکه خانگی را متفاوت می‌کند این است که افکار و ایده‌های به‌روزتر و قابل لمس‌تری نسبت به تلویزیون برای مخاطب دارد.

همچنین پنج فیلم سینمایی «کشتی آنجلیکا»، «برف»، «روغن مار»، «تلفن همراه رئیس جمهور» و «کارگر ساده نیازمندیم» در شبکه نمایش خانگی عرضه شد.

لیلا حاتمی در فیلم سینماگر سرشناس آمریکایی

افزون بر این‌ها، «مسیر باد» ساخته جدید «ترنس مالیک» فیلمساز گزیده کار آمریکایی با نقش‌آفرینی لیلا حاتمی در نقش مریم مجدلیه همراه شده است.

جواد یحیوی و نگرانی‌هایش

در ادامه هم جواد یحیوی که اخیرا با بازی در دو نمایش «ط..» و «سایه‌روشن» روی صحنه بوده است، از نگرانی خود برای وضعیت فرهنگ و هنر در جهان مدرن به سرگرمی برای همه گفت.

ضمن اینکه جمعی از نمایشگران عروسکی در چهلمین روز درگذشت فرناز بهزادی گرد هم آمدند و یاد او را گرامی داشتند.

راه‌اندازی سرویس خبری «پیشرفت» در سرگرمی برای همه

در ادامه، همچنین اختتامیه رویداد «جهاد رسانه‌ای» با محوریت «روایت امید و پیشرفت» به مناسبت روز خبرنگار برگزار شد و سرویس خبری «پیشرفت» در سایت خبرگزاری سرگرمی برای همه با حضور شخصیت‌های سیاسی و رسانه‌ای کشور رسما آغاز به کار کرد.

مدیرعامل سرگرمی برای همه: رسانه‌ها با انعکاس پیشرفت به مخاطبان امید دهند

واکنش معاون ارشاد به انتشار کتاب بدون مجوز

همچنین  یاسر احمدوند، معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در توییتی نوشت: «انتشار کتاب بدون مجوز در هر شکل و بستری رفتاری غیرقانونی و غیرمتعهدانه است. با قانون‌شکنی برخورد خواهد شد.»

«دروازه مردگان» صوتی شد

در ادامه در خبری اعلام شد نسخه صوتی سه‌گانه «دروازه مردگان» نوشته حمیدرضا شاه‌آبادی راهی بازار کتاب شده است.

بیتی که در همه «شاهنامه»ها هست جز یکی

دوسالانه خوشنویسی اعلام حضور کرد

با معرفی مدیر مرکز هنرهای تجسمی به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری هفتمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران، این رویداد هنری در سال ۱۴۰۲ اعلام حضور کرد. محمود سالاری معاون وزیر در امور هنری، در حکمی محمد خراسانی‌زاده مدیر مرکز هنرهای تجسمی را به عنوان رئیس شورای سیاست‌گذاری هفتمین دوسالانه ملی خوشنویسی ایران منصوب کرد. 

همچنین نمایشگاه «خال و خط شکسته» با آثار سیدعلی فخاری افتتاح شد. در این نمایشگاه ۸۰ اثر خوشنویسی شکسته نستعلیق به نمایش گذاشته شده است.

کدام نمایشگاه‌ها آخر هفته افتتاح شدند؟

در خبری هم اعلام شد که بیش از ۱۵ نمایشگاه در تهران افتتاح شدند که تا شهریور ماه فرصت بازدید از اغلب آن‌ها برای علاقه‌مندان به هنرهای تجسمی فراهم است. نمایشگاه‌هایی از جمله «همسایه من گرگ»، «رویای سرزمین مادری»، «مُکافات»، «چنگ»، «دربه‌در همیشگی»، «ساقه‌ی لوبیای سحرآمیز» و … این روزها در گالری‌های تهران برپاست.

برترین رهبرهای ارکستر زن جهان را بشناسید

بپذیریم که در سرزمین بی‌قراریِ سوانح طبیعی زندگی می‌کنیم

در این روز همچنین نشست «میراث‌فرهنگی ناملموس و مسئولیت اجتماعی در مواجهه با حوادث و سوانح» به مناسبت روز ملی تشکل‌ها و مشارکت اجتماعی، در پژوهشکده سوانح طبیعی برگزار شد. سیدمحمد بهشتی در این نشست درحالی‌که از نسبت سوانح طبیعی و میراث فرهنگی سخن می‌گفت، با اشاره به زلزله‌خیز بودن ایران، یادآور شد: باید پذیرفت که بحران یک امر اجتناب‌ناپذیر است و همیشه باید خود را برای سیل و زلزله آماده کنیم و ما در سرزمین بی‌قراری زندگی می‌کنیم.

پادتنی برای یک ویروس مرگبار

کارشناسان ذره‌بین‌هایشان را روی برج نهصدساله تهران گرفتند

همچنین به دنبال گزارش سرگرمی برای همه از وضعیت مرمت برج طغرل، قرار است کارشناسان پژوهشکده ابنیه و بافت‌های تاریخی فرهنگی پس از بازدید از برج ۹۰۰ ساله تهران، نتیجه بررسی‌های میدانی و مستندنگاری‌ها و نتیجه کارشناسی‌ را به میراث فرهنگی استان تهران و پژوهشگاه میراث فرهنگی گزارش بدهند تا ایرادهای مرمتی برج سلجوقی اصلاح شود.

برنامه برای سفر بیشتر ارمنستانی‌ها به ایران

در نهایت این‌که، مدیرکل بازاریابی و توسعه گردشگری خارجی وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از اجرای تور آشناسازی ایران برای فعالان گردشگری ارمنستان و ۱۰ تور آشناسازی برای دیگر کشورهای خارجی از ابتدای سال تا کنون خبر داد.

انتهای پیام 

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.