ورزشی

قلعه‌نویی: برای زدن من به مملکت‌تان ضربه نزنید!

امیر قلعه‌نویی در حاشیه تمرین امروز (یکشنبه) تیم ملی فوتبال ایران اظهار داشت: می‌دانید که بلغارستان قدرت نزول کرده فوتبال اروپاست با اینکه در گذشته ستاره‌های بزرگی داشته. چیزی که دیدیدم آنها مترصد این هستند که با برنامه‌ریزی و جوانگرایی به گذشته‌شان برگردند.

مهمترین نکته ندادن موقعیت آنچنانی به بلغارستان بود
وی با تشکر از میزبانی بلغارستانی‌ها افزود: بازی خوبی با بلغارستان انجام دادیم که دستاوردهای خوبی برای ما داشت. کاری به نتیجه بازی ندارم؛ نوع بازی هجومی، پرس، ساختار دفاعی، نخوردن گل و مهمترین نکته ندادن موقعیت آنچنانی به بلغارستان بود. تنها ایرادی که من از بازیکنان گرفتم و امروز در جلسه به آنها گفتم این است که باید نگرش‌مان را نسبت به موقعیت‌هایی که به دست می‌آوریم تغییر دهیم و باید بدانیم اولین موقعیت ما شاید آخرین موقعیت‌مان باشد و نهایت استفاده را ببریم. در کل به بازیکنان تیم ملی خسته نباشید می‌گویم. خیلی از آنها ۲۴ ساعت قبل از بازی رسیدند و خسته بودند، ولی داخل زمین رفتند و توان‌شان را گذاشتند.

برای زدن قلعه‌نویی به مملکت‌تان ضربه نزنید، به تیم ملی کمک کنید
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان خاطر نشان کرد: اولین بازی که در فیفادی انجام دادیم بازی با روسیه و کنیا بود و خیلی‌ها انتقاد کردند که این چه بازی است؟! باید بگویم در دنیا بازی آسان نداریم. شب گذشته نتایج بازی‌های تدارکاتی و رسمی را دیدید که ایتالیا به تساوی رسید، آلمان مقابل ژاپن شکست خورد و انگلیس برابر اوکراین متوقف می‌شود. چرا دوستانی که انتقاد می‌کردند و آن حرف‌ها را می‌زدند سکوت کرده‌اند؟! البته آنها از روی دشمنی حرف زدند. قطر را ببینید که با همه امکانات و ارتباطات با کنیا و روسیه بازی می‌کند. چرا آقایان سکوت کرده‌اند؟ پس بدانید برای زدن قلعه‌نویی به مملکت‌تان ضربه نزنید، دنبال این باشید به تیم ملی کمک کنید. دنبال بهانه نباشید که چرا کنیا اینجای جدول است و باید با آن تیم بازی می‌کردیم.

بردن بلغارستان در زمین خودش کار سختی بود و آسان نبود
قلعه‌نویی در واکنش به این سؤال که آیا برتری ژاپن برابر آلمان باعث نگرانی او در جام ملت‌های آسیا نمی‌شود، گفت: بخشی از این اتفاق خوشحال‌مان می‌کند که تیم‌های آسیایی به برتری دست می‌یابند، ولی از بخش دیگر ما را هوشیار می‌کند. این کشورها از ۲۰، ۲۵ سال گذشته برنامه‌ریزی کرده‌اند. آنها فقط برای تیم‌های بزرگسال برنامه‌ریزی نمی‌کنند و حتی ازبکستان نیز در رده‌های پایه برنامه‌ریزی می‌کند. با این حال من قبلاً حرفی زدم و الان هم می‌گویم؛ اگر عربستان کریم بنزما را می‌آورد ما هم این بازیکنان را داریم. من از نظر سطح کیفی بازیکنان صحبت کردم، ولی نمی‌دانم چرا دوستان حرف‌های دیگری مطرح کردند. اگر عربستان برای لیگ کشورش این بازیکنان را می‌آورد، برای ساختارسازی و پیشرفت فوتبالش است. ما این بازیکنان را در لیگ داریم و فقط باید به پایه‌ها توجه کنیم تا عقب نمانیم. فوتبال است و ببینیم خدا چه می‌خواهد. ما بازیکنان بزرگی داریم و تیم ملی در حال پیشرفت است. بردن بلغارستان در زمین خودش کار سختی بود و آسان نبود، ولی باید قبول کنیم ژاپن در پیشرفت از ما جلوتر است.

دنبال تغییرات در تیم ملی هستیم اما با شیبی ملایم
وی درباره اینکه وعده جوانگرایی در تیم ملی داده بود، ولی در حال حاضر نفراتی مثل احسان حاج‌صفی و میلاد محمدی همچنان بازی می‌کنند، تصریح کرد: من می‌دانستم این سؤال را می‌پرسید. تغییرات باید شیب ملایم داشته باشد. دو هافبک جوان‌مان مصدوم شدند و چند بازیکن را نیز در اختیار تیم امید قرار دادیم. این بازیکنان می‌توانند در آینده نزدیک به تیم ملی بزرگسالان کمک کنند. حتماً دنبال تغییرات هستیم، ولی تا زمانی که بازیکنان بزرگ به تیم ملی بتوانند کمک کنند، از آنها استفاده می‌کنیم. رونالدو در تیم ملی پرتغال چند ساله است؟ آیا او بازی نمی‌کند؟! باید به فکر جایگزین باشیم و از اردوهای گذشته شروع کرده‌ایم. باز هم تأکید می‌کنم ما در سال ۲۰۰۶ نیز این کار را کردیم و خیلی‌ها جایگزین بازیکنان تیم ملی بزرگسال شدند.

از زمانی که مسئولیت تیم ملی را قبول کردم دنبال پلن دوم با سامان قدوس بودم
سرمربی تیم ملی فوتبال کشورمان راجع به درخشش سامان قدوس در پستی که برای تیم ملی به میدان رفت، یادآور شد: من باید به افکار گذشته‌ام برگردم. برخی از دوستان با دشمنی و عنادی که داشتند می‌گفتند قلعه‌نویی دنبال بازی مستقیم است و الان باید جواب‌شان را بدهم. من هر تیمی که می‌گرفتم به جای یک هافبک بازیساز دو هافبک بازیساز بازی می‌کردم. با مجتبی جباری و جان‌واریو چطور می‌توانید بازی مستقیم انجام دهید یا با محرم نویدکیا و جان‌واریو یا کرار جاسم و سروش رفیعی؟! از زمانی که مسئولیت تیم ملی را قبول کردم دنبال پلن دوم با سامان قدوس بودم. قدوس ۳۰، ۴۰ درصد توانایی‌اش را به نمایش گذاشت، چون مدتی از تمرینات گروهی دور و همچنین از نظر روحی و روانی عقب بود، وگرنه توانایی‌هایش بیشتر است.

ما هم می‌توانیم به‌صورت همزمان ۲ تا ۳ تیم ملی داشته باشیم
وی در مورد زمان رسیدن کادر فنی تیم ملی ایران به شاکله اصلی این تیم تأکید کرد: مربی ژاپن شب گذشته گفت این کشور می‌تواند به‌صورت همزمان، سه تیم ملی داشته باشد. ما هم می‌توانیم به‌صورت همزمان دو تا سه تیم ملی داشته باشیم. نفراتی داریم که با تغییرات صورت گرفته، می‌توانند کیفیت مورد نظر ما را انجام بدهند. با ۲۴ تا ۲۵ بازیکن به شاکله خودمان رسیده‌ایم و تغییر آنها در زمین، تأثیر چندانی ندارد.

بازیکنان خوبی در لیگ‌های خارجی و داخلی داریم و لیگ برتر قوی شده است
سرمربی تیم ملی ایران با بیان اینکه کشورمان شرایط بسیار خوبی از لحاظ نیروی انسانی دارد، یادآور شد: بازیکنان خوبی در لیگ‌های خارجی و داخلی داریم و لیگ برتر قوی شده است. با وجود ناراحتی که از حذف استقلال داریم، امیدوارم باشگاه‌های ایرانی نتایج خوبی در لیگ قهرمانان آسیا بگیرند و رضاییان و بیرانوند نیز سلامتی خود را کسب کنند. کادر فنی در اردوها توجه بیشتری به لیگ داشته و لژیونرهای زیادی به لیگ برتر بازگشتند. (به همین خاطر) اعتبار لیگ ما بیشتر شد.

برنامه ما پُر است و از روز ۱۸ دی باید در قطر باشیم
قلعه‌نویی درباره برنامه تیم ملی کشورمان پس از تورنمنت اردن که آنلاین ماه میان تیم‌های ملی ایران، اردن، عراق و قطر برگزار می‌شود، اظهار داشت: ابتدا تورنمنت اردن و سپس مرحله مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۶ را پیش رو داریم. برنامه ما پُر است و از روز ۱۸ دی (برای شرکت در جام ملت‌های آسیا) باید در قطر باشیم.

بزرگ‌تری به این است که بازیکنان بیشتر تلاش و با کیفیت بیشتری بازی کنند
وی راجع به نقش بازیکنان باتجربه تیم ملی مانند طارمی و جهانبخش در موفقیت تیم کشورمان بیان کرد: برخی بازیکنان هم فنی هستند و هم وزنی و نفراتی که از آنها اسم بردید، همین شرایط را دارند. بزرگ‌تری به این است که بازیکنان بیشتر تلاش و با کیفیت بیشتری بازی کنند. در تیم‌های باشگاهی هم بزرگترها در چارچوب تیم، عصای دست‌مان بوده‌اند و کمکی که از بزرگترها می‌خواهیم، این است که در شرایط خوب خودشان باشند.

۲۵۸ ۲۵۸

بخش مقالات ورزشی

دارای یک علاقه‌ی عمیق به ورزش و تجربه‌ی بیش از 10 سال در صنعت رسانه‌های ورزشی. با ارائه‌ی تحلیل‌های دقیق و اخبار روزمره، هدفمندی مخاطبان را در جهت افزایش دانش و آگاهی ورزشی تقویت می‌کنم. همراه با من باشید تا به دنیای هیجان انگیز ورزشی نگاهی داشته باشیم.