عربستان موجودیت اسرائیل را پذیرفت!/ مروری بر یک تحول تاریخی

به گزارش سرگرمی برای همه عادی سازی عربستان و اسرائیل حدود ۵۰ سال پیش نیز محور اخبار رسانه های ایران قرار گرفته بود. در این زمینه روزنامه اطلاعات در تاریخ دوشنبه پنج خردادماه سال ۱۳۵۴ نیز به این موضوع اشاره کرده بود. در این گزارش با تیتر «عربستان سیاست خود را درباره اسرائیل تغییر داد» آمده بود: «ملک خالد پادشاه عربستان سعودی در مصاحبه ای با روزنامه آمریکایی واشنگتن پست اعلام کرد که اسرائیل به محض آنکه اراضی اشغال شده اعراب را پس دهد و به پشت مرزهای قبل از جنگ روشن ١٩٦٧ خاورمیانه باز گردد، خواهد توانست در داخل مرزهایش زندگی کند و از امنیت برخوردار شود.»

عربستان موجودیت اسرائیل را پذیرفت!/ مروری بر یک تحول تاریخی

در ادامه این مطلب اشاره شده است که «پادشاه عربستان سعودی با عنوان کردن این عقیده تا یک قدمی شناسایی عملی موجودیت رژیم صهیونیستی پیش رفته است.»

در ادامه گزارش اطلاعات آمده است «اظهارات وی ضمنا نشان دهنده حدوث یک دگرگونی زیرو زیر کننده در سیاست عربستان سعودی از تاریخ به قتل رسیدن ملک فیصل پادشاه سابق کشور سعودی و برادر ملک خالد است.»

لازم به ذکر است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه گفت که امریکا و عربستان بسیار به توافق در زمینه انرژی هسته ای و همکاری امنیتی و دفاعی در چارچوب یک توافق گسترده تر برای عادی سازی روابط میان ریاض و تل آویو نزدیک شده اند. این مساله نشان می دهد که عربستان سعودی و ایالات متحده امریکا گام های عملی برای عادی سازی روابط میان اسرائیل و عربستان برداشته اند.

عربستان موجودیت اسرائیل را پذیرفت!/ مروری بر یک تحول تاریخی

عربستانی ها در قبال دریافت تسلیحات پیشرفته، تضمین های امنیتی و ساخت تاسیسات هسته ای توسط امریکا در خاک عربستان سعودی، عقد پیمان امنیتی میان ریاض و واشنگتن و همچنین به رسمیت شناختن کشور مستقل فلسطینی توسط جامعه جهانی و امریکا پذیرفته اند که عادی سازی روابط با اسرائیل را بپذیرند و در این زمینه گام های عملی بردارند. عادی سازی روابط عربستان با اسرائیل برای امریکا و همچنین رژیم صهیونیستی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و پیش بینی می شود در صورت تحقق این اتفاق دگرگونی های مهمی در تحولات جاری خاورمیانه رخ دهد.

پیش تر جک لو نماینده آمریکا در اسرائیل عنوان کرد: برقراری روابط رسمی اسرائیل و عربستان به عنوان بخشی از یک توافق سه جانبه، مستلزم آرام کردن جنگ غزه و بحث در مورد چشم‌انداز حکومت فلسطین است.

۳۱۱۳۱۱