علمی و پزشکی

شکار موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چه نوع موجوداتی در آب‌های عمیق و تاریک اقیانوس زندگی می‌کنند؟ وقتی بفهمید موجوداتی زیر آب زندگی می‌کنند که شکل فرازمینی‌ها هستند، از تعجب شاخ درمیاورید.

بیشتر بخوانید:

دانشمندان به تازگی موفق به کشف موجودی با ۲۰ بازو در اقیانوس اطلس جنوبی شدند که از ظاهری عجیب و فرازمینی و بدنی شبیه توت‌فرنگی برخوردار است. این موجود دریایی عجیب و غریب ستاره پر توت‌فرنگی (Promachocrinus fragarius) قطب جنوب نام دارد و متعلق به گروهی از حیوانات به نام کرینوئیدها است. این موجود عجیب دومین گونه از ستاره‌های دریایی پرمانند به‌شمار می‌رود که تاکنون دیده شده است.

موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

کرینوئیدها چه نوع جاندارانی هستند؟

کرینوئیدها نوعی از بی‌مهرگان دریایی هستند که برای صدها میلیون سال در اعماق اقیانوس‌ها زندگی می‌کنند. آنها از اقوام ستاره‌های دریایی و خیار دریایی محسوب می‌شوند، اما ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند.

موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

کرینوئیدها دارای بدن مرکزی با دهان و مقعد در سمت بالا و حلقه‌ای از بازوها هستند. بازوها با ساختارهای ریز مو مانندی به نام پینول پوشانده شده‌اند که به آنها کمک می‌کند تا پلانکتون و سایر ذرات غذا را از آب بگیرند. برخی کرینوئیدها همچنین دارای زائده‌های بلندی به نام سیری هستند که از آنها برای چسباندن خود به سنگ‌ها یا سطوح دیگر استفاده می‌کنند.

دو نوع اصلی کرینوئید وجود دارد: نیلوفرهای دریایی و ستاره‌های پر. نیلوفرهای دریایی ساقه‌ای دارند که بدن آنها را به کف دریا متصل می‌کند، در حالی که ستاره‌های پر می‌توانند ساقه خود را جدا کرده و آزادانه با بازوهای خود شنا کنند. ستاره‌های پر همچنین می‌توانند با استفاده از حلقه‌های خود در امتداد پایین بخزند یا برای محافظت به شکل توپ در بیایند.

چگونه محققان موفق به کشف موجودی ۲۰ بازو در اقیانوس شدند؟

این گونه جدید که Promachocrinus fragarius نام دارد، توسط تیمی از محققان موسسه اقیانوس‌شناسی اسکریپس در UC San Diego، موزه استرالیای غربی کشف شد.

موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

برای کشف این موجودات جدید که رنگ‌های آن‌ها از بنفش تا قرمز تیره متغیر است، محققان توری را در قسمت‌هایی از اقیانوس جنوبی برای جمع‌آوری نمونه‌هایی از این موجودات کاوش کردند. آنها نمونه‌هایی از کرینوئیدها را از مکان‌های مختلف در اقیانوس قطب جنوب با استفاده از شبکه‌ها و ربات‌های زیر آب جمع‌آوری کردند. سپس DNA و مورفولوژی (شکل و ساختار) آنها را برای شناسایی این موجودات تجزیه و تحلیل کردند.

ستاره پر توت فرنگی قطب جنوب با ۲۰ بازو با ضربان ریتمیک از بازوهای خود شنا می‌کند. محققان که از یافته‌های خود مجذوب شده بودند، سپس نمونه‌های پر دریایی را که بین سال‌های ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ شکار شده بودند و تصور می‌شد P.kerguelensis هستند را بررسی کردند.

موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

محققان دریافتند که در واقع هشت گونه مختلف از ستاره‌های پر در اقیانوس قطب جنوب وجود دارد که چهار گونه از آنها کاملاً جدید و ناشناخته بودند. چهار مورد دیگر قبلاً رؤیت و جمع‌آوری شده بودند، اما نامی از آنها برده نشده بود.

محققان موفقیت خود در کشف موجودی ۲۰ بازو در اقیانوس را در جولای ۲۰۲۳ در مجله Invertebrate Systematics منتشر کردند. ستاره پر توت‌فرنگی قطب جنوب یکی از چشمگیرترین گونه‌ها در بین این هشت گونه جدید است. این موجود بیگانه‌مانند حدود ۲۰ بازو دارد که می‌تواند تا ۲۵ سانتی‌متر طول داشته باشد و بدنی به رنگ صورتی مایل به قرمز با یک برآمدگی در بالای آن دارد.

ستاره پر توت فرنگی قطب جنوب نام خود را از سر توت فرنگی مانند روی بدن خود گرفته است که از آن زائده‌های رشته مانندی بیرون زده است و جاندار را به کف دریا می‌چسباند. وقتی ستارگان پر حرکت می‌کنند، بازوهای خود را پهن کرده و با نبض‌های موزون پارو می‌زنند، در آب می‌رقصند و پلانکتون‌ها را با هزاران رشته ریز مخاطی در امتداد بازوهایشان شکار می‌کنند. این ستاره همچنین حلقه‌هایی دارد که حدود ۴ اینچ (۱۰ سانتی متر) طول دارند و در انتهای آن پنجه‌های کوچکی دیده می‌شود.

محققان فکر می‌کنند که ستاره پر توت فرنگی قطب جنوب در آب‌های عمیق، بین ۳۳۰ تا ۳۳۰۰ فوت (۱۰۰ تا ۱۰۰۰ متر) زیر سطح زندگی می‌کند. محققان با کشف موجودی ۲۰ بازو در اقیانوس به اطلاعات جدید و جذابی دست یافتند و فهمیدند این گونه‌های عجیب از پلانکتون‌ها و مواد آلی تغذیه می‌کنند.

موجودی فرازمینی در اعماق تاریکی/ عکس

چرا این کشف از اهمیت زیادی برخوردار است؟

کشف موجودی ۲۰ بازو در اقیانوس اطلس جنوبی به دانش ما در مورد تنوع و تکامل کرینوئیدها که از قدیمی‌ترین موجودات زنده روی زمین هستند، می‌افزاید. کرینوئیدها زمانی بر دریاهای جوان سیاره ما تسلط داشتند، اما بسیاری از آنها به همراه ۹۵٪ از حیات روی زمین طی انقراض دسته‌جمعی پرمین تقریباً ۲۵۱ میلیون سال پیش از بین رفتند.

علاوه‌بر این انقراض، کرینوئیدها از چندین انقراض دسته‌جمعی دیگر نیز جان سالم به در برده‌اند. آنها همچنین با محیط‌های مختلف، از صخره‌های استوایی گرفته تا دریاهای قطبی سازگار شده‌اند.

این کشف خارق‌العاده همچنین نیاز به اکتشاف و حفاظت بیشتر در اعماق اقیانوس را که زیستگاه بسیاری از گونه‌های ناشناخته و در خطر انقراض استُ نشان می‌دهد. اعماق اقیانوس با تهدیدات متعددی از جمله تغییرات آب و هوایی، آلودگی، صید بی‌رویه و معدن مواجه است. این تهدیدها نه تنها بر بقای گونه‌های منفرد، بلکه بر عملکرد کل اکوسیستم‌ها نیز تأثیر می‌گذارد.

محققان امیدوارند که کشف موجودی ۲۰ بازو در اقیانوس الهام‌بخش افراد بیشتری برای قدردانی و محافظت از موجودات شگفت‌انگیزی باشد که در اعماق اقیانوس زندگی می‌کنند.

۲۲۷۳۲۳

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.