علمی و پزشکی

ساخت اَبربیمارستان‌ها برای اولین‌بار در دولت سیزدهم/تحویل ۷۰۰۰ تخت بیمارستانی دیگر؛ پایان امسال

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت با بیان اینکه افتتاح چند اَبَر بیمارستان را طی دو سال گذشته شاهد بودیم و پس از انقلاب اولین بیمارستان‌های ۱۰۰۰ تخت‌خوابی در این دولت ساخته شد، گفت: بین ۸ تا ۱۰ بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی دیگر نیز در دست ساخت، طراحی و تامین مالی است.

به گزارش سرگرمی برای همه، دکتر بهروز رحیمی در نشست خبری روایت سلامت در دولت مردمی، گفت: سیاست ما توزیع متوازن در نظام سلامت بدون حاشیه است. یکی از اتفاقات مثبت، توسعه زیرساخت منابع فیزیکی در نظام سلامت بود که در حوزه بهداشت، درمان و آموزش انجام شد. افتتاح چند اَبَر بیمارستان را طی دو سال گذشته شاهد بودیم که کاری بسیار سنگین بود و ما هم تجربه ساخت آن را نداشتیم و پس از انقلاب اولین بیمارستان‌های ۱۰۰۰ تخت‌خوابی در این دولت ساخته شد.

وی افزود: در این مدت بیش از ۱۵ هزار تحت بیمارستانی تحویل داده شد و کل تخت‌های ما ۱۵۰ هزار تخت است. جریان خدمت با افتتاح کلان بیمارستان غدیر و مهدی(عج) ادامه دارد. ان‌شاءالله تا پایان سال قرار است ۷۰۰۰ تخت بیمارستانی دیگر تحویل دهیم و سر جمع تا پایان امسال ۲۲ هزار تخت بیمارستانی را تحویل خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه توسعه تخت‌های بیمارستانی به زیرساخت‌های دیگری از جمله نیروی انسانی نیاز دارد، بیان کرد: کار مهم برای ما اکنون توجه به حوزه بهداشت است. در این بخش تفاهم نامه ۴۰۴۰ را داریم؛ به شکلی که ذیل این طرح، ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی شامل مراکز آموزش بهورزی، مراکز خدمات جامع سلامت شهری، مراکز جامع خدمات روستایی، پایگاه‌های سلامت، خانه‌های بهداشت، آزمایشگاه مرکزی، زیست پزشک و… ساخته و افتتاح می‌شوند. از این ۴۰۴۰ پروژه تاکنون به لطف خداوند نزدیک به ۱۶۶۰ پروژه تعیین تکلیف و تحویل داده شده است و ۳۴۰ پروژه هم همین روزها افتتاح می‌شود.

رحیمی ادامه داد: چندین سال از حوزه بهداشت غافل بودیم و باید به زیرساخت‌های آن توجه کافی کنیم. در این زمینه جذب ۲۰۰۰ بهورز از اقدامات مثبت بود.

وی افزود: بیش از یک میلیون و ۲۵۰ هزار مترمربع در حوزه بهداشت در دست ساخت است و تا پایان هفته دولت سال آتی کل ۴۰۴۰ پروژه بهداشتی را تحویل می‌دهیم. در حوزه درمان ۷۹ پروژه مهم بیمارستانی دیگر داریم و بین ۸ تا ۱۰ بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی هم در دست ساخت، طراحی و تامین مالی است. در آینده اداره بیمارستان‌ها می‌خواهیم مدیریت واحد بیمارستانی را برقرار کنیم تا مشکل ضریب اشغال تخت‌ها برطرف شود.

ادامه دارد

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.