اقتصادی

رشد چند ۱۰ برابری نشان‌های”حلال” در استان سمنان

رشد چند ۱۰ برابری نشان‌های"حلال" در استان سمنان

سرگرمی برای همه/سمنان سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان از افزایش قابل توجه نشان‌های صادر شده “حلال” برای محصولات این استان خبر داد.

مجید حیدریان در گفت‌وگو با سرگرمی برای همه اظهار کرد: صدور نشان حلال برای محصولات تولیدی این استان طی ۹ ماهه گذشته و به ویژه در سال‌جاری از رشد بسیار چشمگیری برخوردار بوده است.
وی با بیان اینکه نشان حلال، از جمله پروانه‌های تشویقی است و واحدها اجباری برای اخذ آن ندارند افزود: با این وجود با فعالیت‌های فرهنگی صورت گرفته در اداره کل استاندار استان ۳۴ نشان حلال برای محصولات این استان صادر شده و این در حالی است این استان در سال گذشته و تا ۹ ماه پیش، تنها یک محصول دارای نشان حلال داشته است.
سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان ادامه داد: این ۳۴ نشان حلال برای ۱۳ واحد تولیدی و خدماتی فعال در سطح استان سمنان صادر شده است.
وی از تعبیه بسته‌های تشویقی برای استقبال بیشتر واحدهای تولیدکننده از این نشان معبر بین‌المللی خبر داد و خاطرنشان کرد: محصولات دریافت کننده این نشان در استان عمدتا از واحدهای تولیدی موادغذایی هستند.
حیدریان ادامه داد: در حال حاضر اقبال بالایی در دنیا به محصولات دارای نشان “حلال” وجود دارد. متاسفانه در گذشته سهم کشورمان از اقتصاد حلال و تراکنش مالی بالای این حوزه کمتر بهره برده است.
وی افزایش محصولات تولیدی دارای نشان حلال و اعطای این نشان را از اهداف سازمان استاندارد اعلام و تصریح کرد: در سطح ملی و استانی برای افزایش صدور “نشان حلال” برای محصولات کشور و استان هدف‌گذاری شده است.
 سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان با بیان اینکه نشان‌های استاندارد در اقتصاد امروز دنیا نقش مهمی دارند اضافه کرد: اقبال بالای بازارهای جهانی به محصولات دارای نشان استاندارد و حلال زمینه مساعدی برای افزایش سهم واحدهای تولیدی و خدماتی استان از مبادلات این حوزه فراهم کرده است.
حیدریان با بیان اینکه استاندارد استان به فعالیت های فرهنگی و ترویجی در این حوزه نیز توجه ویژه داشته افزود: افزایش قابل توجه محصولات دارای “نشان حلال” در استان گویای موفقیت  فعالیت‌های فرهنگی اداره کل استاندارد در این بخش است.
وی بر لزوم استفاده بیشتر واحدهای تولیدی و خدماتی استان از این ظرفیت تاکید و خاطرنشان کرد: اخذ پروانه “نشان حلال” برای واحدها، اجباری نیست و با توجه به تشویقی بودن این نشان، واحدها خود باید برای دریافت آن داوطلب شوند. 
حیدریان با بیان اینکه استان سمنان در زمینه صدور نشان حلال در حد و اندازه‌ استان‌های بزرگ و صنعتی کشور عمل کرده تصریح کرد: اداره کل استاندارد استان آمادگی دارد در این زمینه با واحدهای تولیدی و خدماتی فعال در استان همکاری کند.
سرپرست اداره کل استاندارد استان سمنان با بیان اینکه افزایش شناخت مدیران واحدهای تولیدی از مزیت های این نشان می‌تواند به استقبال بیشتر آنها از این نشان بین‌المللی کمک کند اضافه کرد: خوشبختانه اداره کل استاندارد استان در ۹ ماه گذشته عملکرد بسیار درخشانی در این بخش داشته به طوری که در حال حاضر استان سمنان از موفق‌ترین و پیشروترین استان‌ها در صدور این پروانه تشویقی محسوب می‌شود.
وی همچنین به برگزاری سالانه آیین تجلیل از واحدهای نمونه کشور در حوزه استاندارد پرداخت و گفت: سازمان استاندارد ایران در این جشنواره ملی، ارزیابی‌های بسیار سخت و دقیقی دارد و هر ساله، در همین راستا، تعداد معدودی از واحدهای نمونه در کشور شناسایی، معرفی و تجلیل می‌شوند.
وی با بیان اینکه امسال ۱۳ واحد تولیدی و صنعتی در کشور به عنوان واحد نمونه انتخاب شدند خاطرنشان کرد: یکی از واحدهای نمونه انتخاب شده کشوری، واحد صنعتی کلران سمنان است. خوشبختانه علی‌رغم اینکه امسال برخی از استان‌های بزرگ صنعتی، نماینده‌ای در این بخش ندارند، استان سمنان دارای یک نماینده است.
انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.