حوادث

راه‌اندازی ۴ تونل سرد در ۳ پایانه مرزی از سوی هلال احمر

جمعیت هلال‌احمر از راه‌اندازی چهار تونل سرد در قرارگاه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه خبر داد.

به گزارش سرگرمی برای همه، جمعیت هلال‌احمر در دومین اطلاعیه خود به تشریح اقدامات و تمهیدات خود برای راهپیمایی اربعین پرداخت و اعلام کرد:‌ «جمعیت هلال‌احمر در راستای اهداف بشردوستانه خود و با استفاده از ظرفیت داوطلبانه امدادگران، نجاتگران و کادر درمانی در ایام اربعین در داخل ایران و در کشور عراق، خدمات امدادی و درمانی به زائران حسینی (ع) ارائه می‌دهد. در این راستا، با توجه به ارائه خدمات امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر در پوشش امدادی مراسم اربعین حسینی (ع) از ٢٧ تا ۳۱ مرداد ١٤٠٢ و تا ساعت ۸ صبح امروز، ۱۱۷۴ نفر از زائرین برای دریافت خدمات امدادی به پایگاه‌های امدادی مراجعه کرده‌اند. همچنین طبق گزارش‌های دریافتی از مرکز کنترل و هماهنگی عملیات جمعیت هلال‌احمر، از روز ۲۷ مردادماه، ۱۹۸ نفر از زائران مراجعه کننده به پایگاه‌ها، در محل درمان و چهار نفر نیز برای ادامه درمان به مراکز درمانی منتقل شدند. ۲۶۹ نفر از آنان نیز، اسکان اضطراری داده شدند. انجام غربالگری سلامت در پایگاه‌های بین‌راهی به صورت رایگان و داوطلبانه برای ۷۰۳ نفر از زائران، انجام شده است.»

در ادامه این اطلاعیه آمده است:‌ «از مجموع مراکز درمانی جمعیت هلال‌احمر که در پایانه‌های مرزی غرب کشور و همچنین خاک عراق برای خدمت به زائران اربعین فعال شده‌اند، ۱۶ واحد پایه بهداشتی (درمانگاه سریع‌الاستقرار) آماده خدمت‌رسانی به مردم در بخش‌های مادر و کودک، پانسمان و تزریقات، پزشک داخلی و عمومی هستند. از این تعداد، ۱۳ واحد BHCU در خاک عراق مستقر بوده و سه واحد دیگر آن، در پایانه‌های مرزی مهران، شلمچه و چذابه برپا شده است. پایگاه امداد و نجات پایانه مرزی مهران، به عنوان بزرگترین و مجهزترین پایگاه مرزی کشور، در عرض ۶۵ روز، در مهران به بهره‌برداری رسید. در این قرارگاه بیش از هزار امدادگر و نجاتگر در این پایگاه به ارائه خدمات امدادی به زائران در ایام اربعین حسینی می‌پردازند.»

بنابر اعلام هلال احمر؛ «در پایگاه مهران استان ایلام، ۳۰ دستگاه آمبولانس، ۱۶ دستگاه ست نجات، دو دستگاه بالگرد و تیم‌های زنده‌یاب، برای ارائه خدمات در اربعین حسینی (ع) حاضر خواهند بود. ۶۰ پزشک و پرستار داوطلب، در استان خوزستان، در دو درمانگاه مرزی چذابه و شلمچه آماده خدمات رسانی به زائران اربعین هستند. در این راستا و با توجه به چالش‌های سفر اربعین، آموزش‌های همگانی توسط مربیان مجرب جمعیت هلال‌احمر جهت خودمراقبتی و خودامدادی در سفر پیاده ‌روی اربعین ارائه می‌شود.»

خبر مرتبط:‌

آماده‌باش کامل هلال احمر برای اربعین ۱۴۰۲

همچنین هلال احمر اعلام کرد که «باتوجه به چالش گرما و پیشگیری از گرمازدگی، برای رفاه حال زائران اربعین، تونل‌های سرد در مرز چذابه و شلمچه درنظر گرفته شده است. همچنین دو تونل سرد در مرز مهران، ویژه بانوان و آقایان و به مساحت ۱۵۰ مترمربع برای استراحت زائران راه‌اندازی شد. علاوه بر برپایی پایگاه‌های امدادی، زمینه انتقال سالمندان با ویلچر و ارائه خدمات خیاطی برای زئران شرکت‌کننده در پیاده‌روی اربعین، در نظر گرفته شده است.»

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.