علمی و پزشکی

دیفتری جان صدها نفر را در نیجریه گرفته است

به گفته مقامات نیجریه، بیش از ۶۰۰ نفر که بیشتر آن‌ها کودک‌اند، بر اثر ابتلا به بیماری دیفتری جان خود را از دست داده‌اند.

به گزارش سرگرمی برای همه به نقل از بی بی سی، از زمان شروع شیوع جدید بیماری دیفاری در دسامبر سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) بیش از ۶۰۰ نفر جان خود را از دست داده اند. این در حالیست که در آخرین همه گیری در نیجریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، ۹۸ نفر فوت کرده بودند.

ایالت «کانو» در شمال نیجریه، کانون این بیماری است که تاکنون بیش از ۵۰۰ نفر در آنجا فوت کرده‌اند اما مقامات پزشکی می گویند بیماری رو به فروکش هست و موارد ابتلا اخیرا کاهش یافته است.

دیفتری بیماری عفونی بسیار واگیرداری است که باعث ایجاد غشایی کاذب در حلق و حنجره می‌شود. همچنین می‌تواند باعث ایجاد زخم روی پوست شود. این بیماری از طریق سرفه و عطسه یا از طریق تماس نزدیک با فرد آلوده منتقل می‌شود و در موارد جدی می‌تواند حتی کشنده باشد.

عامل دیفتری یک باکتری به نام کورینه‌باکتریوم دیفتری است که عموماً گلو را مبتلا می‌ کند.

دکتر «فیصل شعیب»، رئیس آژانس ملی توسعه مراقبت‌های اولیه بهداشتی گفت که این بیماری از طریق واکسن قابل پیشگیری است و متاسفانه بسیاری از کودکانی که در نیجریه جان خود را از دست داده اند، واکسینه نشده بودند.

او در بازدید از کانو گفت: مشاهده کودکان خردسال مبتلا به این بیماری که مرگشان با واکسن کاملاً قابل پیشگیری بود، بسیار آزاردهنده بود.

انتهای پیام

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.