عمومیکسب و کار ایرانیان

دلایل رسوب کتری قوری شیردار

کتری قوری شیردار از پر استفاده‌ترین وسایل در آشپزخانه ایرانی هستند. استفاده طولانی مدت از سماور و کتری موجب ایجاد گچ و رسوب در آنها می‌شود. به‌همین دلیل، توجه به نگهداری کتری و سماور و اطلاع از نحوه‌ی از بین بردن جرم کتری به خصوص اگر ضخیم باشد، در کنار اقداماتی مثل و  و موارد مشابه از اهمیت بالایی برخوردار است.

امروزه  علاوه بر ایجاد سطح دسترسی بیشتر برای تماس با  و شهرهای دیگر، شرایط را برای داشتن یک آشپزخانه با لوازم تمیز سهولت می‌بخشد.اگر قصد از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن جرم ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور و از بین بردن رسوب ضخیم سماور را دارید، با “” همراه شوید.دلایل رسوب کتری قوری شیردار

بسته به میزان استفاده شما از کتری یا سماور و البته جنس آب، میزان رسوب آهک در این وسیله‌ها متفاوت است. ممکن است تنها با یک لایه نازک سروکار داشته باشیم یا یک لایه‌ی ضخیم و سرسخت. روش‌های هوشمندانه‌تر و ساده‌‌تری از صرفا سابیدن داخل کتری یا سماور، برای جرم گیری و رسوب زدایی هست. برای مثال از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو یا از بین بردن رسوب چای ساز با نوشابه از جمله روش‌های آسان مورد استفاده است.

در ادامه علاوه بر روش‌های بالا، موارد دیگری را برای برطرف کردن رسوب کتری و سماور (با شدت‌های مختلف) بررسی می‌کنیم:

  1. از بین بردن رسوب کتری با شوک دادن

این روش زیاد برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور پیشنهاد نمی‌شود و برای رفع رسوب کتری و رسوب زدایی سماور از جرم‌های نازک و تازه بسیار مناسب است.

شما ابتدا باید کتری یا سماور را روی شعله بگذارید و اجازه دهید تا بدنه آن، کاملا داغ شود (اما نه بیش از حد). بعد از داغ شدن کتری یا سماور، آن را داخل آب سرد قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا رسوب‌های نازک درون کتری، کنده شوند. بعد از خالی کردن آب، داخل کتری را با یک برس کاملا تمیز کنید و آب بکشید تا کتری‌تان مانند روز اول شود.

  1. جرم گیری کتری با سرکه

انگار چیزی در این دنیا وجود ندارد که نتوان آن را با سرکه پاک کرد! برای از بین بردن رسوب ضخیم سماور و از بین بردن جرم ضخیم کتری، در این روش ابتدا 1 واحد آب و 1 واحد سرکه در کتری بریزید. سپس کتری را روی اجاق گاز قرار دهید تا برای 1 ساعت بجوشد. بعد از گذشت 1 ساعت، کتری را خالی کنید و اجازه دهید خنک شود.

در ادامه داخل کتری را به‌خوبی بشویید؛ برای این کار، بهتر است از یک برس نسبتا نرم استفاده کنید تا نه خشی داخل کتری یا سماور افتد و هم به اندازه کافی، مناسب کندن رسوب‌ها و جرم‌های  باشد.

بعد از اتمام رسوب زدایی سماور و کتری و پیش از استفاده‌ی مجدد، می‌توانید یکبار در کتری آب بجوشانید و سپس از آن استفاده کنید. اینکار باعث می‌شود تا کتری شما دیگر بوی سرکه ندهد.

  1. از بین بردن رسوب کتری با آبلیمو

در ادامه فهرست روش‌های از بین بردن جرم کتری، به استفاده از آبلیمو برای جرم گیری کتری با آبلیمو می‌رسیم. این روش تفاوت چندانی با روش قبل نمی‌کند.

در این روش می‌توانید از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور استفاده کنید.

البته یکی از مزیت‌های این روش نسبت به روش قبلی این است که کتری شما به جای بوی تند سرکه، عطر لیمو را به خود خواهد گرفت.

  1. از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه

یکی از راه‌های جالب در برای از بین بردن جرم کتری، استفاده از نوشابه است. برای از بین بردن رسوب چای ساز با نوشابه، از بین بردن رسوب ضخیم کتری با نوشابه یا رسوب زدایی سماور با نوشابه کافی‌ست آنها را با نوشابه پر کنید و بگذارید برای 1 ساعت بجوشند.

لینک های مفید: (youtube.com) و (pinterest.com)

سپس آن را خاموش و بعد از گذشت 1 ساعت، کتری، سماور یا چای ساز خود را آب بکشید. خواهید دید که جرم‌ها به‌طور کامل از بین می‌روند.

  1. رفع رسوب کتری و سماور با جوش شیرین

استفاده از جوش شیرین نیز یکی دیگر از بین بردن رسوب کتری است. با جوش شیرین تا حد قابل‌قبولی میتوان از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور و از بین بردن رسوب ضخیم سماور را انجام داد.()

برای رسوب‌ زدایی سماور و جرم گیری کتری در این روش، کمی جوش شیرین در کتری (یا سماور) بریزید و آن را با آب پر کنید. کتری را روی شعله قرار داده و بگذارید برای مدتی بجوشد. شعله را خاموش کنید و اجازه دهید کتری کمی خنک شود.

محتویات کتری را خالی، و رسوبات را با یک برس مناسب یا سیم ظرفشویی تمیز کنید. درنهایت کتری را آب بکشید تا کاملا تمیز شود.

تا به اینجا برای شما 5 روش مختلف جرم گیری سماور و رسوب گیری کتری گفتیم؛ اما چرا (حداقل در آینده) به جای اینکه از خود بپرسیم گچ کتری را چگونه از بین ببریم، از همین الان پیشگیری نکنیم؟

یک روش جالب برای از بین بردن جرم کتری، استفاده از گوش ماهی در هنگام جوشیدن آب است. گوش ماهی‌ها آهک موجود در آب را به خود جذب، و از رسوب گرفتن کتری و سماور جلوگیری می‌کند.

جمع بندی

امیدوارم حداقل یکی از این ترفندهای رفع رسوب و جرم گیری کتری و سماور، به شما در از بین بردن رسوب ضخیم کتری، از بین بردن رسوب شیر سماور، از بین بردن رسوب ضخیم سماور و … کمک کرده باشد.

همان‌طور که مشاهده کردید، برای جرمگیری کتری و سماور نه نیازی به محکم سابیدن است؛ و نه شوینده‌های صنعتی. این جرم‌های به‌ظاهر سرسخت را با ترفندهای خاص و موادی که همیشه در خانه موجود هستند، پاک خواهند شد.