فرهنگ و هنر

خوزستان در هفتمین روز جنگ تحمیلی چه وضعی داشت؟

حکومت عراق با گذشت شش روز از آغاز هجوم و به‌کارگیری بخش اعظم ارتش خود، نه‌تنها در اشغال استان خوزستان موفقیتی کسب نکرده، بلکه به‌رغم اینکه افسران عراقی پیش‌بینی کرده بودند که خرمشهر را ظرف چند ساعت تصرف کنند، پشت دروازه‌های خرمشهر مجبور به توقف شده است.

به گزارش سرگرمی برای همه، در هفتمین روز جنگ (۱۳۵۹/۷/۶) و در جبهه میانی، گزارش از تخلیه دهلران و احتمال سقوط آن رسیده است.

در محورهای گیلان غرب، سرپل ذهاب و قصر شیرین و همچنین دیگر نقاط این منطقه درگیری با دشمن ادامه دارد. در محور سر پل ذهاب درگیری شدیدتر است و به گزارش اطلاعات سپاه، شش تانک دشمن به محاصره نیروهای خودی درآمده و برادران در حال کوبیدن و انهدام آن‌ها هستند. تا عصر امروز با کمک برادران هوانیروز حدود ۳۰ تانک دشمن منهدم شده و ازکارافتاده است.

جبهه جنوبی

با وجود آتش سنگین دیروز بر روی آبادان که حدود ۱۸ شهید و تعداد زیادی مجروح به‌جای گذاشت و ادامه آتش‌سوزی پالایشگاه، امروز اوضاع آبادان آرام بود و تجاوزات هواپیمایی دشمن در بعدازظهر تلفات چندانی به بار نیاورد.

در محور اهواز، به گزارش سپاه خوزستان، نیروهای عراقی از صبح، وارد روستای هردان، ۲۰ کیلومتری جنوب غربی اهواز شدند و توپخانه و تانک‌هایشان را در این روستا مستقر کرده‌اند و با اجرای آتش روی بخش جنوب غربی اهواز، خسارات قابل‌توجهی به بار آوردند.

رزم تن‌به‌تن در سوسنگرد

در محور سوسنگرد، طبق اعلام استانداری خوزستان، نیروهای دشمن روز گذشته از طریق سبحانیه به رودخانه کرخه نزدیک شده، قصد ساختن پل و ورود به سوسنگرد را داشتند که با تلاش نیروی هوایی ارتش، عقب رانده شدند. از بعدازظهر، وضعیت محور و شهر سوسنگرد وخیم‌تر شد، ژاندارمری ساعت ۱۶:۱۵ اعلام کرد: نیروهای متجاوز به سوسنگرد واردشده‌اند و رزم تن‌به‌تن با نیروهای خودی در جریان است و ارتباط رادیویی قطع شده است.

آخرین خبر در ساعت ۱۹:۳۰ از سپاه اهواز حاکی است: سوسنگرد تخلیه‌شده است و اطراف آن را نیروهای عراقی محاصره کرده‌اند. ارتش عراق رودخانه را دور زده و با عبور از آن به‌طرف اهواز درحرکت است. اهواز نزدیک به محاصره است.

۴ روز است می‌جنگیم، به ما کمکی نشده

طبق گزارش شهربانی اندیمشک، تانک‌ها و نفربرهای خودی که از منطقه نبرد به‌طرف پادگان در حال حرکت بودند، اعلام کرده‌اند که ۴ روز است می‌جنگیم ولی به ما کمک نرسیده و ناچار پل کرخه را منهدم کرده، عقب‌نشینی کردیم.

از عصر امروز نیروهای نظامی و مردمی در تقاطع اندیمشک-دزفول سنگربندی کرده، آماده نبرد شده‌اند. تیپ زرهی دزفول تاکنون ۳ بار مجبور به عقب‌نشینی شده و در حال حاضر فقط ۴ تانک و یک قبضه توپ در اختیار دارد، درحالی‌که دشمن در این محور حدود ۲۰۰ تانک در اختیار دارد و توپخانه آن‌ها از توان بالایی برخوردار است.

گزارش سپاه خوزستان از خرمشهر حاکی است که نیروهای سبک عراقی در روستای مندوان، ۳ کیلومتری خرمشهر و نیروهای سنگین آن‌ها در روستای عرایض، ۸ کیلومتری خرمشهر، مستقر شده‌اند.

در ادامه درگیری در اطراف خرمشهر، عراقی‌ها تا ۵ کیلومتر بعد از راه‌آهن عقب‌نشینی کرده‌اند. حتی پل نو به تصرف نیروهای خودی درآمده است.

به‌این‌ترتیب، حکومت عراق که قصد داشت سه‌روزه خوزستان را اشغال کند و به‌سرعت به اهداف خود برسد، باگذشت ۶ روز از آغاز هجوم و به‌کارگیری بخش اعظم ارتش خود، نه‌تنها در اشغال استان خوزستان موفقیتی کسب نکرده، بلکه به‌رغم اینکه افسران عراقی پیش‌بینی کرده بودند که خرمشهر را ظرف چند ساعت تصرف کنند، پشت دروازه‌های خرمشهر مجبور به توقف شده است.

لذا با شکست طرح اولیه حکومت عراق (طرح پیروزی برق‌آسا)، در جنگ علیه جمهوری اسلامی که با ازجان‌گذشتگی رزمندگان و بسیاری از مردم نقاط مرزی، به‌خصوص مردم خرمشهر حاصل شد، صدام در هفتمین روز جنگ هماهنگ با پشتیبانان جهانی‌اش در شورای امنیت سازمان ملل، پیشنهاد آتش‌بس می‌دهد.

وقتی‌ صدام خواهان دموکراسی برای مردم ایران شد!

عراق در جنگ یک‌هفته‌ای خود با ایران به تمام اهداف نظامی‌اش دست‌یافته و اینک شرایط خود را برای آتش‌بس و انجام مذاکرات مستقیم ارائه می‌دهد. ایران باید حق حاکمیت عراق بر شط العرب و سه جزیره کوچک را در تنگه هرمز به رسمیت بشناسد و به مردم ایران حقوق کامل دموکراتیک عطا کند.

منابع:

۱-مهدی انصاری، حسین یکتا، هجوم سراسری: روزشمار جنگ ایران و عراق (کتاب چهارم)، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ دوم، ۱۳۷۵، صفحات ۱۷۳، ۱۷۴، ۱۷۵

۲-خرمشهر در نبرد طولانی، جمعی از نویسندگان، تهران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع مقدس، چاپ چهارم ۱۳۹۰، صفحات ۲۳۱، ۲۳۲

انتهای پیام

تیم تحریریه علوم هنری

با قلمم، صداها و حس‌های هنر و فرهنگ را به شکلی جادویی ترسیم می‌کنم.