بین الملل

حریم هوایی نیجر بر روی هواپیماهای فرانسه بسته شد/پاریس سفیر خود را فراخواند

همزمان با اعلام بسته شدن حریم هوایی نیجر بر روی هواپیماهای فرانسه، پاریس نیز از فراخواندن سفیر خود در نیجر و پایان دادن به روابط نظامی با این کشور خبر داد.

به گزارش سرگرمی برای همه، به نقل از شبکه الجزیره، امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه در سخنانی اعلام کرد: تصمیم گرفتیم سفیر خود را از نیجر خارج کنیم و به روابط نظامی خود با این کشور پایان دهیم.

ماکرون افزود: نیجر دیگر کشوری نیست که تمایل به مبارزه با تروریسم داشته باشد.

وی در توضیح تصمیم فرانسه برای خارج کردن سفیر و پایان دادن به همکاری نظامی با نیجر نیز تصریح کرد که سفیر فرانسه و اعضای هیئت دیپلماتیک کشورش در نیجر طی ساعات آتی به کشورشان بازمی‌گردند و نیروهای نظامی تا پایان سال نیجر را ترک خواهند کرد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شده است که شورای نظامی حاکم در نیجر ساعاتی قبل پرواز هواپیماهای فرانسوی بر فراز آسمان این کشور را ممنوع اعلام کرد.

سازمان هواپیمایی غیرنظامی نیجر در بیانیه‌ای در این باره اعلام کرد: حریم هوایی نیجر برای همه پروازهای تجاری داخلی و بین‌المللی به استثنای هواپیماهای فرانسوی یا هواپیماهای اجاره‌ای فرانسه از جمله هواپیماهای متعلق به ناوگان ایرفرانس باز است.

گفتنی است، در کودتایی که ۲۶ ژوئیه (۴ مردادماه) در نیجر روی داد، «محمد بازوم» رئیس جمهور نیجریه- نزدیک به فرانسه- توسط گارد ریاست‌ جمهوری به رهبری ژنرال عبدالرحمن چیانی برکنار و بازداشت شد.

 پس از آن شورای نظامی نیجر ششم مرداد ماه ژنرال عبدالرحمن چیانی را به عنوان رئیس شورای انتقالی این کشور منصوب کرد.

پنج هفته پس از برکناری رئیس جمهور «محمد بازوم» و به دست گرفتن قدرت توسط ارتش در یک کودتا، معترضان در مقابل یک پایگاه فرانسوی در نیجر برای درخواست خروج نیروهای فرانسه چادر برپا کردند.

روابط بین نیجر و فرانسه از زمانی که پاریس حکومت نظامی را نامشروع توصیف کرد، بدتر شد و این موضوع احساسات ضد فرانسوی را برانگیخت.

فراخوان‌ها برای اخراج ۱۵۰۰ سرباز فرانسوی مستقر در نیجر که به بهانه کارزار گسترده علیه شبه نظامیان اسلام گرا در منطقه ساحل حضور دارند، انجام شد. فرانسه تاکنون حاضر به خارج کردن نیروهایش نشده است.

انتهای پیام

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.