تولید کاتالیستی با قابلیت کاهش گازهای گلخانه‌ای در کشور

محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان کاتالیست جدیدی برای تبدیل دی اکسید کربن به متانول تولید کردند که به عنوان کاتالیست سبز موجب کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای می‌شود.

به گزارش سرگرمی برای همه، بهزاد نعمت‌اللهی، سرپرست کاتالیست متانول و متاناسیون واحد تحقیقات این شرکت دانش‌بنیان در جمع خبرنگاران در این باره ،گفت: مقادیر زیادی از گاز دی اکسید کربن در مجتمع‌های پتروشیمی و پالایشگاهی تولید می‌شوند که از آنها به عنوان گاز گلخانه‌ای در جهان یاد می‌شود؛ چرا که این گاز باعث گرمایش کره زمین شده است.

وی اظهار کرد: از این رو ما از طریق حذف این گاز و تبدیل آن به محصولات با ارزشی از قبیل متانول، هم مقدار انتشار این گاز گلخانه‌ای را در اتمسفر کاهش می‌دهیم و هم محصولی با ارزش افزوده بالاتر به دست می‌آوریم. از این رو کار پژوهش بر روی کاتالیست سنتز متانول را در دستور کار قرار دادیم.

نعمت‌اللهی با بیان اینکه با انعقاد تفاهم‌نامه مشترکی بین این شرکت دانش‌بنیان و پتروشیمی فن‌آوران طرح پایلوت نیمه‌صنعتی تبدیل دی‌اکسید کربن به متانول اجرایی شد، خاطر نشان کرد: محصول  کاتالیست سنتز متانول، «متانول سبز» است؛ ضمن آنکه این کاتالیست تنها با دی اکسید کربن کار می‌کند. 

سرپرست بخش کاتالیست متانول و متاناسیون واحد تحقیقات این شرکت دانش‌بنیان، در این باره توضیح داد: گاز دی اکسید کربن گاز کشنده‌ای است که باعث غیرفعال شدن کاتالیست می‌شود و ما در این طرح تحقیقاتی از روش‌ها، تکنیک ها و ترکیباتی در کاتالیست استفاده کردیم تا پایداری و طول عمر آن افزایش یابد. در نهایت کاتالیستی تولید کردیم که مقدار قابل توجهی متانول از دی اکسید کرین تولید می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه این دستاورد هم از لحاظ محیط زیستی حائز اهمیت است، ادامه داد: در حال حاضر کاتالیست سنتز متانول وارد فرآیندهای پتروشیمی شیراز و پتروشیمی بوشهر و سبلان شده است.

انتهای پیام