تجلیل از صنعتگران و معدنکاران نمونه کرمانشاه

صنعت | صنعتگران | کرم

سرگرمی برای همه/کرمانشاه مراسم روز ملی صنعت و معدن با معرفی صنعتگران و معدنکاران نمونه کرمانشاه برگزار شد.

محسن دارابی مدیر کل صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه در ابتدای این مراسم که امروز (۱۷ تیر) با حضور استاندار کرمانشاه و جمعی از مدیران و فعالان اقتصادی کرمانشاه برگزار شد، با اشاره به نامگذاری امسال با عنوان جهش تولید با مشارکت مردم از سوی مقام معظم رهبری یاد کرد و افزود: برای تحقق این شعار نیازمند همراهی مردم، دولت و بخش خصوصی هستیم.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه افزایش صادرات و افزایش سهم صنعت در تولید ناخالص داخلی را دو مولفه اصلی برای تحقق شعار سال اعلام کرد و ادامه داد: در کنار آن باید به اقتصاد دانش‌بنیان و فناور که تولیدات ما را در فضای جهانی رقابتی کند نیز تکیه کنیم.

دارابی بر لزوم تعامل گسترده حوزه علم و صنعت و خصوصا استفاده از ظرفیت جهاددانشگاهی و پارک علم و فناوری تاکید کرد.

وی با بیان اینکه در دولت سیزدهم در استان کرمانشاه سهم بخش تولید (به معنای عام شامل صنعت، معدن، کشاورزی، فنی و مهندسی و …) از تولید ناخالص داخلی شش درصد رشد داشته و به ۳۵ درصد رسیده، گفت: این رشد اقتصادی در همه بخش‌های صنعت، معدن، تجارت و … مشهود بوده است.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه در ادامه از چالش جدی ناترازی انرژی خصوصا برق و تاثیر منفی آن بر بخش تولید یاد کرد و گفت: اگر امسال ۵۰ مگاوات به سهمیه استان کرمانشاه اختصاص یابد، نیاز صنایع استان پوشش داده می‌شود.

وی از پیامدهای قطع برق صنایع نیز یاد کرد که نه تنها مانع اجرای تعهدات صنایع می‌شود، بلکه برای برخی کالاها از جمله فولاد، سیمان، محصولات پتروشیمی و … نیز در بازار مصرف تبعات خواهد داشت.

مدیرکل صمت استان کرمانشاه از صادرات ۳.۴ میلیارد دلاری استان کرمانشاه در سال گذشته نیز یاد کرد که نسبت به سال قبل رشد ۲۷ درصدی داشته است و یادآور شد: نیمی از این صادرات حاصل فعالیت تولیدکنندگان و تجار استان و نیمی صادرات عبوری بوده است.

وی سپس از تلاش برای تامین مالی صنایع بزرگ از بازار سرمایه نیز یاد کرد و تامین مالی دو هزار میلیارد تومانی گسترش سوخت سبز زاگرس و تامین مالی پروژه‌های ذوب آهن بیستون، ایلیا ذرت، مانیزان و … را از جمله مصادیق این تلاش‌ها عنوان کرد.

مجموع مصرف برق صنایع کرمانشاه فقط ۱۶۰ مگاوات است

در ادامه جهانبخش شکری رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت استان کرمانشاه نیز از معضل قطع برق خصوصا در ساعات پیک کاری یاد کرد و گفت: این امر باعث شده برخی صنایع بزرگ به مرحله تعدیل نیرو برسند.

وی با بیان اینکه میزان تولید برق در استان کرمانشاه ۲۰۰۰ مگاوات و پیک مصرف ۹۰۰ مگاوات است، افزود: مجموع برقی که در صنایع کرمانشاه مصرف می‌شود ۱۶۰ مگاوات است.

به گفته شکری، صنایع کرمانشاه نباید مانند برخی استان‌های دیگر که تنها یک واحد صنعتی آنها هزار مگاوات مصرف دارد، دیده شود.

وی با اشاره به اینکه افزایش ۳۰ تا ۴۰ مگاوات سهمیه صنایع استان می‌تواند مشکل صنایع را حل کند، از مجمع نمایندگان و استاندار کرمانشاه خواست پیگیر این موضوع باشند.

رئیس خانه صنعت، معدن  و تجارت استان کرمانشاه دشواری تامین مواد اولیه، رفع تعهدات ارزی، دشواری تامین سرمایه در گردش و … را از دیگر چالش‌های پیش روی بخش معدن برشمرد.

پیشنهاد برای برگزاری نمایشگاه توانمندی‌های ایران با محوریت کرمانشاه

در ادامه رضا سلیم ساسانی رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه نیز با اشاره به سهم قابل توجه کالاهای عبوری از مرزهای استان کرمانشاه، گفت: باید کاری کنیم که سهم تولیدکنندگان و صادرکنندگان استان از صادرات کرمانشاه بیشتر شود.

وی پیشنهاد کرد نمایشگاه توانمندی‌های جمهوری اسلامی با محوریت کرمانشاه یا در استان یا در عراق برگزار و ظرفیت‌های صادراتی کرمانشاه بیشتر معرفی شود.

 ساسانی در ادامه ۳۷۱ کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق و هم مرز بودن با هر دو بخش مرکزی و اقلیم کردستان، وجود پنج مرز رسمی  و خصوصا مرز سومار با قابلیت صادرات سالانه بیش از یک میلیارد دلار و دسترسی کوتاه این مرز به بخش مرکزی عراق، دو پایانه مرزی مجهز با امکان تردد مسافر در مرزهای خسروی و پرویزخان، قرار گرفتن در مسیر تاریخی و استراتژیک جاده ابریشم و کریدور شمال به جنوب و شرق به غرب و همچنین سهم ۳۰ تا ۴۰ درصدی مرزهای کرمانشاه از مجموع صادرات ایران به عراق را از مزیت‌های صادراتی کرمانشاه برشمرد.

رئیس اتاق بازرگانی کرمانشاه اظهار کرد: در کنار این مزیت‌ها، چالش‌هایی نیز در حوزه تجارت داریم که فراهم نبودن امکان حمل یکسره کالا تا مقصد عراق و مشکلات عدیده تخلیه و بارگیری، تعدد مراجع تصمیم‌گیر در مرزها و بروکراسی پیچیده پیش روی تجار و صادرکنندگان، نامناسب بودن زیرساخت‌های مرزی خصوصا در سه مرز سومار، شیخ صله و شوشمی، عدم تعیین تکلیف طرح‌های جامع این سه مرز و همچنین جای خالی سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در مرزهای استان در زمینه انبار، سردخانه، امکانات رفاهی و … از جمله آنهاست.

ساسانی از اهم چالش‌ها و مشکلات پیش روی صنعت کرمانشاه نیز یاد کرد و گفت: محدودیت دسترسی به منابع بانکی برای تامین نقدینگی و سرمایه در گردش، فاصله تجهیزات صنعتی با تکنولوژی روز دنیا، دشواری تامین ارز برای واردات مواد اولیه و تجهیزات خط تولید، متغییر بودن قیمت مواد اولیه و عدم امکان برنامه‌ریزی صنعتگران، چالش‌های جدی رفع تعهدات ارزی، محدودیت ناشی از تحریم‌ها جهت به روز کردن تکنولوژی‌های صنعتی، تامین مواد اولیه، حضور در بازارهای صادراتی و مبادلات مالی و … از جمله این چالش‌هاست.

در پایان این مراسم از بیش از ۳۰ واحد صنعتی و معدنی نمونه، طرح صنعتی، واحد فنی و مهندسی نمونه، پیشکسوت نمونه صنعت و معدن، کارآفرین جوان نمونه و واحد تولیدی دانش‌بنیان نمونه تقدیر شد.

انتهای پیام