تاکید شهید رییسی بر مردمی کردن حفاظت از محیط زیست – خبرگزاری آنلاین | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری آنلاین، مجتبی ذوالجودی در سومین دور نشست منطقه‌ای مدیران کل حفاظت محیط زیست کشور که با حضور ۱۵ استان در ارومیه در حال برگزاری است ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای خدمت اظهار کرد: شهید آیت‌الله رئیسی چالش‌های به جایی در سیستم محیط زیست داشت و این سازمان را موظف کرد تا علاوه بر به کارگیری فناوری‌های روز، با تعریف دقیق شاخص‌های زیست محیطی برای بهره‌برداران صنعتی، کشاورزی و عمرانی از عرصه‌های طبیعی و همچنین کمک گرفتن از ظرفیت دستگاه‌های مختلف مثل ظرفیت نیروهای نظامی و انتظامی که اشراف کاملی بر همه مناطق کشور دارند، ظرفیت و اثرگذاری اقدامات حفاظتی از محیط زیست کشور را ارتقا دهد.

وی ادامه داد: یکی از سیاست‌های راهبردی دولت سیزدهم تلاش برای تحقق عدالت محیط زیستی و بهره‌گیری از روش‌ها و دستاوردهای دانش‌بنیان در راستای ارتقای سیاست‌ها و راهکارهای حفاظتی از محیط زیست است که نشان از از توسعه و رشد شاخص‌های حفاظت محیط زیست در سراسر کشور است.

موضوع آب و تالاب‌ها یک موضوع حیاتی در دولت سیزدهم بود

ذوالجودی با بیان اینکه متولی اصلی مدیریت تالاب‌ها، سازمان حفاظت محیط زیست است افزود: دستگاه‌های ذیربط نیز طبق برنامه مدیریت جامع تالاب، تحت نظارت اداره‌های کل حفاظت محیط زیست اقدامات اجرایی خود را انجام می‌دهند.

وی ادامه داد: با توجه به اهمیت موضوع آب، تالاب و رودخانه‌ها در دولت سیزدهم به عنوان یک موضوع حیاتی، به عنوان یکی از سیاست‌ها و راهبردهای اصلی در دستور کار حفاظت، مدیریت و احیا و پایش سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته است.

معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به مشارکت مردمی در حوزه حفاظت از تالاب‌ها بیان کرد: در مدیریت تالاب‌ها باید از ظرفیت جوامع محلی استفاده شود چرا که یکی از اصلی ترین ظرفیت‌ها برای کنترل و حفاظت از تالاب‌ها، جوامع محلی و مردم بومی حاشیه تالاب‌ها هستند.

فرهنگ سازی و جذب مشارکت مردمی یکی از اساس کاری حفاظت از محیط زیست است

وی با تاکید بر لزوم فرهنگ سازی در حفاظت از محیط زیست افزود: فرهنگ سازی و جذب مشارکت مردمی یکی از اساس کاری حفاظت از محیط زیست است که رسانه‌ها نقش مهمی در این حوزه دارند که با تلاش محیط بانان شاهد محیط سبز و محیط زیست با شاخص‌های برتر در تمامی استان‌ها باشیم.

ذوالجودی با اشاره به تأکیدات شهید جمهور نیز گفت: مردمی کردن حفاظت از محیط زیست از طریق ایجاد حس مسؤولیت و دغدغه‌مندی در عموم مردم نسبت به حفاظت از محیط زندگی خود از مهم‌ترین مأموریت‌های سازمان حفاظت محیط زیست است که رئیس جمهور شهیدمان تأکیدات بسیاری بر این موضوع داشتند.

وی ادامه داد: تحقق این هدف نیازمند تهیه و تدوین طرحی جامع شامل تعریف دقیق ملاحظات زیست محیطی همراه با زمانبندی مشخص است که هم اکنون در حال اجرای آن هستیم.

دور سوم نشست منطقه‌ای مدیران کل حفاظت محیط زیست با محوریت معاونت محیط زیست دریایی و تالاب‌ها با حضور مدیران محیط زیست تمامی استان‌ها در ارومیه در حال برگزاری است.

آذربایجان غربی ۴۰ تالاب فصلی و دائمی دارد و از این تعداد ۶ تالاب با مساحت چهار هزار و ۲۶۳ هکتار عضو کنوانسیون رامسر است