حوادث

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

بازماندگان سلسله زمین‌لرزه‌های قدرتمندی که روز شنبه شمال‌غرب افغانستان را لرزاند، دومین شب پس از وقوع این حادثه را در میان آوار ناشی از خانه‌های ویران شده، خوابیده‌اند و همچنین به گفته مقامات افغانستان، شمار جان‌باختگان این زمین‌لرزه تاکنون نزدیک به ۳۰۰۰ نفر اعلام شده است.

به گزارش سرگرمی برای همه، در حالی که سازمان زمین شناسی ایالات متحده از وقوع زمین لرزه هایی به بزرگی ۵.۹، ۴.۹ و ۴.۷ در مناطق روستایی افغانستان طی روز گذشته (دوشنبه) خبر داد، مردم در شهر هرات شب‌های گذشته را از ترس وقوع زمین‌لرزه‌های بیشتر در پارک‌ها و خیابان‌ها گذراندند.

یک مقام افغانستان در این باره گفت: ما درباره روند افزایشی تلفات این حادثه نگرانیم. تیم های امدادی ما در حال حاضر برای ارائه کمک به مناطق آسیب دیده در مسیر هستند.

زمین لرزه ۶.۳ ریشتری روز شنبه که هشت پس لرزه قوی نیز داشته، مناطق صعب العبور نزدیک به هرات را لرزاند و خانه های روستایی را نیز تخریب کرد.

شمار بالای تلفات و کمبود امکانات بهداشتی

به گزارش روزنامه گاردین، یکی از ساکنان هرات که خود را «شکیب» معرفی کرده، در این باره گفت: ما دو شب گذشته را در بیابان گذرانده ایم و پس لرزه های بیشتری همچنان رخ می دهد. پسر دو ساله من حالش خوب نیست و جایی نیست که او را برای دریافت مراقبت های پزشکی ببرم.

پس از آنکه مقامات افغانستان پیش از این تعداد تلفات زمین لرزه را ۲۴۴۵ نفر اعلام کردند، امدادگران گفتند که ۳۵۰ جسد دیگر را نیز اواخر روز یکشنبه پیدا کردند.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

در همین حال نیز یکی از کارکنان بهداشتی در هرات در این باره گفت: ماشین‌های پر از اجساد هر دقیقه به اینجا می‌رسند. ما با تعداد بسیار بالای زخمی ها دست و پنجه نرم می کنیم. من اجساد را نشمرده ام اما سردخانه ما فاقد ظرفیت است.

با این حال برخی منابع خبری از جمله بی بی سی شمار قربانیان زمین لرزه در این کشور را بیش از ۱۰۰۰ نفر اعلام کرده‌اند. به دلیل گستردگی خسارات وارده و کندی در عملیات جستجو و آواربرداری، تاکنون آمارهای ضد و نقیضی در مورد تلفات این حادثه طبیعی منتشر شده است.

مردم با دست خالی در حال جستجو برای مفقودان هستند

سازمان ملل می گوید روستاییان همچنان با بیل و دست خالی در حال جستجو برای یافتن مفقودان هستند.

کمک‌ها که به دلیل مسدود شدن مسیرها و قطع شدن خطوط ارتباطی به سختی به مناطق آسیب‌دیده می‌رسیدند، از روز گذشته به این مناطق رسیدند. با این حال بیم آن می رود که تعداد کشته ها بسیار بیشتر از آمار منتشرشده باشد.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

تصاویر منتشرشده از مناطق آسیب دیده خانه‌های ویران شده ای را نشان می دهند که به دلیل مقاومت کم در برابر زمین لرزه تخریب شده‌اند.

«نک محمد»، یکی از ساکنان محلی در این باره به خبرگزاری فرانسه گفت: ما به خانه آمدیم و دیدیم همه چیز تخریب شده است. ما برای نجات زنان و کودکان از زیر آوار، شروع به حفاری با بیل و هر چه داشتیم، کردیم.

درخواست سازمان ملل برای ارسال کمک‌های اضطراری به زلزله‌زدگان هرات

دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل متحد بر افزایش همکاری‌های شرکای بین‌المللی برای ارائه کمک‌های اضطراری به زلزله‌زدگان هرات در افغانستان تاکید کرد.

سازمان هماهنگی کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل متحد «اوچا» از تخصیص بودجه اضطراری پنج میلیون دلاری برای زلزله‌زدگان هرات در غرب افغانستان خبر داده و بر همکاری بیشتر شرکای بین‌المللی تاکید کرده است.

اوچا طی گزارشی اعلام کرد: تیم‌های امدادی وابسته به این نهاد به منطقه رسیده و در حال کمک به زلزله زدگان هستند. عملیات جستجو و نجات همچنان ادامه دارد و تیم‌های ارزیابی سریع در مناطق آسیب‌دیده مستقر شده‌اند.

این نهاد از شرکای بین‌المللی خواست در پی وقوع زمین لرزه‌های ویرانگر صبح روز شنبه در ولایت هرات، تلاش‌های واکنشی را افزایش دهند.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

اوچا تاکید کرد: انتظار می‌رود با رسیدن به مناطق دورافتاده و تکمیل ارزیابی‌ها، تعداد تلفات و خانواده‌های آسیب دیده افزایش یابد.

بسیاری از مجروحان در بیمارستان هرات که مرکز اصلی ارجاع زلزله زدگان است، تحت مداوا قرار دارند.

در همین حال، هفته گذشته بانک جهانی هشدار داد که دو سوم خانواده های افغان در حال حاضر با «چالش قابل توجهی در حفظ معیشت خود» روبرو هستند.

بر اساس داده‌های بانک جهانی، شهر هرات سال ۲۰۱۹ دارای یک میلیون و ۹۰۰ هزار نفر جمعیت بوده است.

دو سوم قربانیان زنان و کودکان هستند

سازمان جهانی بهداشت (WHO) نیز گفته است که دو سوم قربانیان زلزله هرات را زنان و کودکان تشکیل می‌دهد.

«علا ابو زید» از سازمان جهانی بهداشت که جدیدا به هرات سفر کرده است در صحبت با خبرگزاری رویترز گفته است که زلزله ساعت ۱۱ صبح رخ داده است. زمانی که اکثر مردان خانواده برای کار بیرون بودند و بدبختانه کودکان و زنان در خانه بودند.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

«ارشاد ملک»، مسوول نهاد صندوق نجات کودکان در افغانستان (Save the Children) نیز در صحبت با خبرگزاری رویترز گفته است خانه بیش از ۹۰۰۰ خانواده ویران شده است و کودکان هم بخشی از این ماجرا هستند.

ملک گفته است که کودکان آسیب‌پزیرترند. آنها… نیاز فوری به سرپناه، غذا و همکاری دارند. ملک گفته است که آنها همچنین نگران این موضوع هستند که آیا این کودکان به دلیل ویرانی ناشی از زلزله در آینده نزدیک به آب آشامیدنی، غذا و آموزش دسترسی خواهند داشت یا خیر.

تصاویری که از محلات زلزله زده منتشر شده است، اکثرا مردانی را نشان می‌دهد که هنوز دنبال خانواده خود در زیر آوار می‌گردند.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده
مناطق تحت تاثیر زلزله هرات – نقطه قرمز رنگ: بیشترین شدت/ عکس‌: بی‌بی‌سی

صبح روز گذشته، «عبدالغنی برادر»، معاون اقتصادی نخست وزیر افغانستان به هدف «مدیریت عادلانه کمک‌ها» به هرات رفت. بعد از ظهر روز گذشته نیز والی هرات در گفت‌وگو با شبکه بی‌بی‌سی گفت که تیم‌های پزشکی در مناطق آسیب‌دیده به صورت مداوم حضور دارند و افرادی که زیر آوار مانده‌اند به خاطر اینکه خانه‌ها گلی بوده‌ است، اکثرا جان باخته‌اند.

«نوراحمد اسلام‌جار» والی هرات نیز گفته است که ۹۰ درصد اجساد قربانیان دفن شده و ۶۰ درصد از مجروحان زلزله هرات پس از مداوا از بیمارستان‌ها مرخص شده‌اند.

انتقاد از کمرنگی کمک‌های جهانی

در حالیکه این زمین‌لرزه خسارات بزرگ جانی و مالی در پی داشته است، گزارش‌ها حاکیست که بسیج جهانی برای کمک به آسیب‌دیدگان در مقایسه با حجم بزرگ خسارات زلزله در هرات کمرنگ بوده است.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

کشورهای زیادی تنها به اعلام تسلیت بسنده کرده و کار مشخصی برای آسیب‌دیدگان هرات انجام نداده‌اند. این درحالیست که به گزارش سرگرمی برای همه، به فاصله کمی از زمان وقوع حادثه، تیم‌های امدادی ایران برای کمک به زلزله‌زدگان وارد افغانستان شدند.

همچنین برخی از فعالان در شبکه‌های اجتماعی کارزارهایی را به هدف جمع‌آوری کمک راه‌اندازی کرده و در تلاشند تا کمک‌های مردمی را هماهنگ کنند و به دست آسیب‌دیدگان برسانند.

بسیج کمک‌های مردمی

شماری از شهروندان افغانستان نیز در چندین ولایت این کشور صندوق‌هایی را به هدف گردآوری کمک‌های مردمی گذاشته‌اند و از مردم محلی خواسته‌اند که به آسیب‌دیدگان کمک کنند.

در همین حال تعدادی از بازرگانان و چهره‌های ورزشی افغانستان هم تاکنون بسته‌های حمایتی‌شان را از زلزله‌زدگان اعلام کرده‌اند و همچنین برخی از شرکت‌ها برای ارسال اقلام دارویی، چادر، البسه و غذا اقدام کرده‌اند.

از سوی دیگر در روزهای گذشته شماری از چهره‌های سیاسی با نشر اعلامیه‌ با قربانیان زلزله اخیر ابراز همدردی کردند و خواهان کمک‌های فوری بین‌المللی به آسیب‌دیدگان زلزله هرات شدند.

در همین راستا، اتحادیه اروپا هم اعلام کرد در حال بررسی راه‌های کمک‌رسانی به زلزله زدگان در غرب افغانستان هستند. «پزشکان بدون مرز» از ایجاد پنج بیمارستان سیار در منطقه خبر داده است.

بازماندگان زلزله هرات در میان آوار می‌خوابند/ لزوم امدادرسانی فوری به مناطق حادثه‌دیده

موسسه بین‌المللی «مراقبت» نیز اعلام کرد که ارسال کمک‌های بهداشتی اضطراری و همچنین کمک به زنان زلزله‌زده در منطقه را آغاز کرده است.

بنابر این گزارش، در ماه ژوئن سال گذشته میلادی (۲۰۲۲) نیز در پی وقوع یک زمین لرزه ۵.۹ ریشتری که تا پیش از زمین‌لرزه‌ روز شنبه، لقب مرگبارترین زمین‌لرزه در نزدیک به ربع قرن گذشته در افغانستان را یدک می‌کشید؛ بیش از ۱۰۰۰ نفر کشته و ده‌ها هزار نفر بی‌خانمان شدند.

افغانستان مکررا تحت تأثیر زمین‌لرزه‌های گوناگون قرار می گیرد به ویژه در رشته کوه هندوکش که در نزدیکی محل اتصال صفحات تکتونیکی اوراسیا و هند قرار دارد.

انتهای پیام

تیم تحریریه حوادث

نویسنده حوادثی هستم که تمامی طیف رویدادها را پوشش می‌دهم. از اخبار سیاسی تا رویدادهای فرهنگی و ورزشی، همه را با اهمیت برابر می‌شمارم.