علمی و پزشکی

این بیماری‌ها در پاییز سلامتی را تهدید می‌کنند

آفتاب‌‌نیوز :

دکتر پژمان بختیاری‌نیا با اشاره به شیوع برخی بیماری‌ها در فصل پاییز اظهار کرد: انتظار می‌رود در فصل پاییز بروز بیماری‌های واگیردار تنفسی و بیماری‌های واگیردار روده‌ای افزایش یابد؛ آنفلوآنزا و کووید – ۱۹ دو بیماری واگیر مهم تنفسی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند.

وی در خصوص قرار گرفتن در پیک دوم التور (وبا) نیز افزود: وبای التور یک بیمار واگیر روده‌ای است که اکنون در فصل شیوع آن قرار داریم.

بختباری‌نیا بیان کرد: برای پیشگیری از بروز وبا سلامت آب بسیار مهم است و باید آب سالم و باکیفیت به دست مردم برسد. البته اقدامات خود مراقبتی نیز باید توسط مردم انجام شود.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به همزمانی بروز این بیماری‌ها با دو تجمع بزرگ مدارس و دانشگاه‌ها، تصریح کرد: از نظر علم اپیدمیولوژی هر جا تراکم جمعیتی وجود داشته باشد احتمال سرایت بیماری‌های واگیر افزایش می‌یابد بنابراین اقدامات پیشگیرانه فردی بسیار مهم است.

وی عنوان کرد: برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های تنفسی واگیر، استفاده از ماسک، رعایت فاصله ایمن، واکسیناسیون و وجود تهویه در فضا‌های بسته و برای پیشگیری از بیماری‌های روده‌ای نیز آشامیدن آب سالم، مصرف غذای سالم و مطمئن، استفاده از توالت بهداشتی و دفع صحیح فاضلاب باید انجام شود.

بختیاری‌نیا افزود: رعایت بهداشت فردی به ویژه شست‌وشوی صحیح دست‌ها، اقدام مشترک برای پیشگیری از هر دو بیماری است؛ این کار در صورت بروز بیماری‌های واگیر نیز از سرایت بیماری و وقوع اپیدمی یا شیوع گسترده جلوگیری می‌کند.

وی در خصوص تزریق واکسن آنفلوآنزا بیان کرد: افرادی دارای بیماری‌های زمینه‌ای، زنان باردار و افراد مسن باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند، اما این واکسن برای همه جمعیت الزامی نیست و تنها مراقبت‌های پیشگیرانه کافی است.

سرپرست معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به روند بالازدگی فاضلاب در پیک دوم التور تصریح کرد: هر چند سیر رسیدگی به بالازدگی فاضلاب و دیگر گزارش‌هایی که توسط همکاران ما به آبفا ارائه می‌شود تسریع یافته است، اما روند به گونه‌ای نیست که بگوییم همه مشکلات رفع شده است.

تیم خبری علمی پزشکی

برای من، نوشتن 60 توضیح پروفایل یعنی برقراری ارتباط با 60 جامعه متفاوت است. من به هر یک از شما متعهدم تا بهترین محتواهای پزشکی را ارائه دهم و همراه شما در مسیر بهبود سلامتی قرار بگیرم.