بین الملل

اولین عکس بعد از شورش واگنر و مرگ پریگوژین؛ «آرماگدون» آفتابی شد

به نقل از رویترز، کِسنیا سُبچاک، خبرنگار مشهور روس تصویری منتسب به ژنرال سرگئی سوروویکین، فرمانده برکنار شده نیروی هوافضای روسیه را منتشر کرد و در ضمیمه آن نوشت که سورویکین زنده، سالم و در کنار خانواده‌اش است.

سبچاک در تلگرام با انتشار تصویری از سوروویکین در کنار زنی که ظاهراً «آنا» همسر اوست، نوشت: ژنرال سرگئی سوروویکین آفتابی شد. زنده، سالم، در خانه و کنار خانواده‌اش در مسکو است. عکس امروز گرفته شده است.

اولین عکس بعد از شورش واگنر و مرگ پریگوژین؛ «آرماگدون» آفتابی شد

رویترز اصالت این تصویر را تایید نکرده است. همچنین در گزارش دیگری که آن را الکسی وِندیکتوف، یکی دیگر از خبرنگاران برجسته و مستقل منتشر کرده، آمده است: ژنرال سوروویکین با خانواده‌اش در خانه خود به سر می‌برد. او در مرخصی بوده و آماده خدمت به وزارت دفاع است.

پس از شورش نافرجام و کوتاه‌مدت گروه واگنر علیه مسکو در ماه ژوئن، رسانه‌های خبری مختلف در گزارش‌هایی مدعی شدند که سوروویکین از چشم کرملین افتاده است و به اتهام توطئه احتمالی، تحت تحقیقات قرار دارد. «ریانووستی» خبرگزاری دولتی روسیه، ماه گذشته اعلام کرد که او از سمتش به عنوان فرمانده نیروی هوایی روسیه برکنار شده و این پست موقتاً به ویکتور افضلوف، معاون وی واگذار شده است.

سوروویکین که در جریان مبارزه با تروریست های چندملیتی توسط مسکو در سوریه – که مطابق با منشور ملل متحد به درخواست دولت قانونی و مشروع دمشق به انجام رسید- لقب «ژنرال آرماگدون» را برای خود دست و پا کرده بود، برای مدتی کوتاه فرمانده عملیات نظامی روسیه در اوکراین هم بود. این سمت نیز در ژانویه به ژنرال والری گراسیموف واگذار شد.

یوگنی پریگوژین، فرمانده واگنر که ماه گذشته در سانحه سقوط هواپیما کشته شد و در ماه‌های اخیر به شدت از تشکیلات وزارت دفاع روسیه به ویژه سرگئی شویگو، وزیر دفاع مسکو انتقاد کرده بود، همواره از سوروویکین تمجید و او را مردی توصیف می‌کرد که «از قبول مسئولیت نمی‌هراسد».

۳۱۰۳۱۰

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.