بین الملل

امیرعبداللهیان با رئیس جمهور آفریقای جنوبی دیدار کرد

به گزارش خبرنگار اعزامی خبرگزاری آنلاین سرگرمی برای همه به پرتوریا، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در نخستین سفر دوجانبه در پرتوریا حضور دارد، بعدازظهر امروز (پنجشنبه) ۱۹ مرداپ ماه با «سیریل رامافوزا» رئیس جمهور آفریقای جنوبی در کاخ یونیون دیدار و گفت‌وگو کرد.

در این دیدار مهدی آقاجعفری سفیر ایران در پرتوریا، ولی‌الله محمدی مدیرکل آفریقای وزارت امور خارجه و عبدالله سهرابی مدیرکل شورای عالی امور ایرانیان خارج از کشور نیز حضور داشتند.

 

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران که در رأس هیأتی در نخستین سفر رسمی دوجانبه و برای شرکت در پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و آفریقای جنوبی به پرتوریا سفر کرده، صبح امروز (پنجشنبه) ۱۹ مرداد ماه با خانم «نالدی پاندور» وزیر خارجه آفریقای جنوبی دیدار و گفت‌وگو کرد.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی در محل وزارت خارجه از همتای ایرانی استقبال کرد و پس از آن نشست خصوصی دو وزیر خارجه آغاز شد و بعد از نشست وزرای خارجه به همراه هیأت‌های دو کشور، پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک همکاری‌های ایران و آفریقای جنوبی برگزار و بیانیه این نشست توسط وزرای خارجه امضا شد.

در پانزدهمین نشست کمیسیون مشترک در پرتوریا، کمیته‌های دوجانبه اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری، سیاسی و اجتماعی و فرهنگی ۲۶ سند را بررسی کردند که به احتمال زیاد در سفر آبان ماه آیت‌الله رئیسی به آفریقای جنوبی به امضا خواهد رسید. 

آیت‌الله رئیسی قرار است دوم شهریور برای شرکت در نشست سران بریکس و دوستان بریکس به ژوهانسبورگ سفر کند و آبان ماه نیز سفری دوجانبه در پاسخ به دعوت رسمی همتای خود به آفریقای جنوبی خواهد داشت.

وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی هم امروز در دیدار همتای ایرانی در پرتوریا ضمن تأکید بر اهمیت روابط ایران و کشورش، حمایت آفریقای جنوبی از عضویت ایران در بریکس را مورد اشاره قرار داد.

پایان پیام/
این مطلب را برای صفحه اول پیشنهاد کنید

کارگروه خبری مقالات بین المللی

نویسنده اخبار بین‌المللی با تمرکز بر رویدادهای فضایی و نجومی جهانی. با دانش در زمینه اخبار فضایی، کشف‌های نجومی و پیشرفت‌های فضانوردی، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای فضایی، اکتشافات نجومی و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی و علمی، به شما دیدی جامع از تحولات فضایی و نجومی جهانی می‌دهم.