ارائه بیش از ۱۱۹ هزار خدمت درمانی به حجاج ایرانی

به گزارش خبرگزاری سرگرمی برای همه، مرکز پزشکی حج و زیارت به عنوان متولی اصلی ارائه خدمات بهداشت و درمان به زائران ایرانی در مراسم حج تمتع، جزئیات ارائه خدمات به زائران را از ابتدای عملیات درمانی حج تا پایان روز ۱۵ خردادماه به شرح زیر اعلام کرده است:

۱- از شروع عملیات درمانی و بهداشتی هلال‌احمر در حج تمتع سال جاری، ۱۱۹ هزار و ۳۳۱ خدمت به زائران ارائه شده که شامل ۳۷۳۰ ویزیت تخصصی، ۳۵۷ مورد بستری، ۵۴۲۵ مورد خدمات پاراکلینیک، ۳۷ هزار و ۴۴۸ مورد خدمات پرستاری، ۱۹ هزار و ۹۰۱ مورد خدمات داروخانه، ۳۰۱۹ مورد خدمات مددکاری و انتقال، ۴۹ هزار و ۴۱۰ مورد خدمات ویزیت در مطب‌ها بوده است. در حال حاضر ۲۵ زائر در بیمارستان هلال‌احمر و ۱۶ زائر در بیمارستان سعودی بستری هستند.

۲- کادر درمان و پزشکان هلال‎احمر ایران، آماده ارائه خدمات به حجاج در منا و صحرای عرفات هستند. طبق تعاملات صورت پذیرفته و مشارکت مؤسسه مطوفیه حجاج ایرانی در عربستان، ٩ مرکز درمانی و ۲ بیمارستان صحرایی با تجهیزات کامل در منا و صحرای عرفات برپا خواهد شد. در مشعرالحرام نیز که زائران آقا، شب بیتوته می‌‎کنند، درمانگاه هلال‌احمر برپا می‌شود. همچنین یک دستگاه آمبولانس در اختیار درمانگاه‌های هلال‌احمر جمهوری اسلامی ایران برای خدمت به زائران قرار می‌گیرد.

۳- با توجه به اینکه دمای هوا در عربستان به بیش از ۴۰ درجه رسیده و گرمازدگی، شایع‌ترین عامل مراجعه زائران به مراکز درمانی هلال احمر است، توصیه می‌شود که زائران حتی قبل از سفر به عربستان، نوشیدن مایعات فراوان را رعایت کنند تا دچار گرمازدگی نشوند.

۴- بیش از ۱۸ هزار حاجی ایرانی شرکت‎کننده در مراسم حج، مبتلا به بیماری‌های قلبی، فشار خون و دیابت هستند، که لازم است این حجاج علاوه بر اطلاع وضعیت بیماری به مدیر کاروان، دارو‌های خود را سروقت مصرف کرده و به هیچ عنوان زمان مصرف آنها را جابه‌جا نکنند.

۵- گفتنی است که طبق پیش‌بینی‌های انجام شده، ۳۸۰ نفر کادر بهداشتی و درمانی هلال‌احمر برای خدمت به زائران کشورمان عازم عربستان می‌شوند. (به ازای هر ۶۰۰ زائر یک پزشک انتخاب شده تا خدمات بهداشتی و درمانی را ارائه دهند.) این کادر شامل پزشکان، پرستاران، امداگران و … هلال احمر با فعالیت ۲۴ ساعته در مراکز متعدد، آماده خدمت رسانی و ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به حجاج ایرانی هستند.

انتهای پیام/