اجتماعی

احیای دوره بهیاری اسیر اختلافات شدید موافقین و مخالفین

احیای دوره بهیاری اسیر اختلافات شدید موافقین و مخالفین

سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: بحث احیای دوره بهیاری در کمیسیون مطرح شد، یک اختلافی وجود دارد که یکسری موافق احیا هستند و یکسری مخالف هستند.

زهرا شیخی نماینده مردم اصفهان و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار گروه اجتماعی خبرگزاری سرگرمی برای همه، درباره اقدامات وزارت بهداشت درباره قانون جوانی جمعیت اظهار داشت: قانون جمعیت به طور کلی قانون خیلی خوب است اما به نظرم باید بعضی مواد خصوصا در حوزه بهداشت و درمان نیازمند بازبینی جدی است زیرا من به عنوان یک پزشک در حوزه های تخصصی قانون به گونه ای صراحت داشته باشد که مداخله در امر تصمیمی گیری یک متخصص و دارای مهارت لازم نداشته باشد و تسهیل گر باشد. وقتی که ما به حوزه های تخصصی این قانون ورود کنیم متوجه می شویم که یکسری از جملات ابهاماتی دارد یا به گونه ای مصرح می شود که تسهیل گر نیست و راه را برای تصمیم گیری متخصص سخت کرده است.

 

وی ادامه داد: موضوع دوم این است که نه تنها در قانون جمعیت بلکه بسیاری از قوانینی که در این مجلس تصویب شده است و قوانین خوب و کارآمد و کارگشا هستند مثل قانون جهش تولید، واردات خودرو و اجاره بهای مسکن قانون قانونی اما در اجرای این قوانین کارآمدی که از این قوانین توقع داشتیم را نمی بینیم زیرا دستور العمل های اجرایی هم باید تسهیلگر و راه گشا باشد .

 

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره اقدامات وزارت بهداشت درباره این قانون عنوان کرد: ما در این چهل و چهار سال دستاورد های بسیار بزرگی در حوزه بهداشت و درمان داشتیم، در خیلی از حوزه های دارویی، نیروی انسانی و تجهیزات پزشکی در سطح قله ها و خودکفایی گام برداریم؛ در حال حاضر در حوزه های مختلف فوق تخصصی پزشکی داریم ولی برای نگهداشت شرایط خوب باید تدابیر لازم اتخاذ شود. در تصمیم گیری های نظام سلامت به جای اینکه دستاوردها را به بهره برداری بیشتر برسانیم به گونه ای پیش رفته ایم که نه تنها تقویت نشده بلکه تضعیف هم شده است، یک از این تصمیم ها در حوزه دارو است.

شیخی افزود: در حوزه دارو اخیرا طرح دارویار اجرا شده است که به نظرم این طرح شتابزده اجرا شد، امکان دارد که یک طرح روی کاغذ خوب و مورد نیاز جامعه باشد اما  باید زمان مناسبی هم برای اجرا تعیین شود که در این زمان همه جوانب را ببینیم.

 وی بیان کرد: طرح دارویار بجای اینکه راهگشا باشد خودش مشکل ایجاد کرده است؛ طرح دارویار به زیرساختی مثل طرح پزشک خانواده، نظام ارجاع و نسخه الکترونیکی وابستگی دارد و این زیر ساخت همچنان فراهم نیست.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس درباره احیای دوره بهیاری خاطرنشان کرد: بحث احیای دوره بهیاری در کمیسیون مطرح شد، یک اختلافی وجود دارد که یکسری موافق احیا هستند و یکسری مخالف هستند. دوره بهیاری را می خواهند زیر شاخه ای در فنی و حرفه ای قرار دهند و از سوم راهنمایی وارد رشته بهیاری شوند و در پایان دوره دبیرستان با دیپلم بهیاری فارغ التحصیل شوند. آنهایی که با این طرح مخالف هستند می گویند ما بهیار می خواهیم نه پرستار و پرستاری که در دانشگاه قبول می شود دارای نمره بالا و بهیاری دارای نمره پایین است.من می خواهم بهیار تربیت کنم که بهیار داشته باشم زیرا که برخی از کارها باید توسط بهیار انجام گیرد و کار پرستار نیست و آینده بهیاری پرستاری است، مخالف این طرح هم می گویند این آینده اش پرستاری است و من کمبود پرستار ندارم بلکه در جذب پرستار مشکل دارم و موافقان می گویند که ما بهیار می خواهیم.

انتهای پیام/

 


آیا این خبر مفید بود؟

نتیجه بر اساس رای موافق و رای مخالف

گروه تحریریه علوم اجتماعی

تحلیل‌گر مسائل اجتماعی با نگاهی منصفانه به تفاوت‌های اجتماعی و تبعیضات نژادی.