علمی و پزشکیکسب و کار ایرانیان

آر اف فراکشنال سوزنی چیست؟

شاید برای شما سوال باشد که آر اف سوزنی چیست ؟ آر اف فرکشنال یا آر اف سوزنی نوعی دستگاه کم تهاجمی است که با فرستادن امواج رادیوفرکانسی با سوزن های سر هندپیس دستگاه به عمق پوست باعث تحریک کلاژن و جوان سازی آن ناحیه از پوست می شود و باعث بهتر شدن پوست می شود. این روش یک روش ایمن و کم تهاجم است که می تواند نتیجه مناسبی برای افراد داشته باشد. این روش یکی از جدیدترین روش های جوان سازی برای پوست است. در ادامه برای آشنا شدن با آر اف فرکشنال با ما همراه باشید.

آر اف فرکشنال چیست ؟

آراف فرکشنال برای بهتر شدن اثر گذاری دستگاه آر اف جوان سازی معمولی با بیشتر شدن عمق نفوذ امواج آر اف به لایه های پایین پوست از طریق سوزن های سر دستگاه ساخته شد. این دستگاه مشکلات لیزرهای co2 فرکشنال که دوره ریکاوری زیادی دارد را حل کرده و آسیب در آن کمتر است و باعث بهبودی سریع می شود.

دستگاه آر اف سوزنی دارای سوزن‌های ظریفی است که برای جلوگیری از به وجود آمدن حساسیت با طلا پوشیده شده است و قطر آن ها ۲۰۰ میکرون است. عمق نفوذ این سوز‌ن‌ها از ۵/۰ تا ۵/۳ میلی متر در پوست قابل کنترل است. طول این سوزن‌ها دارای عایق است و فقط نوک آن ها آزاد است. هنگامی که انرژی آر اف آزاد می شود، تخریب حرارتی در عمق بافت انجام می شود.

ترکیب رادیوفرکانس و میکرونیدل باعث بهتر شدن کیفیت پوست و بافت می شود. این ترکیب به درمان آزردگی های متفاوتی مثل سفت شدن و روشن شدن پوست، علایم کشش پوستی کمک می کند. این روش در درمان و از بین رفتن جای زخم مثل زخم های عمیق آکنه، زخم هایی در اثر سرمازدگی، اثرات لاغری، زخم های سوختگی و جای عمل های جراحی کمک می کند.

عملکرد آر اف فرکشنال چگونه است ؟

این روش شامل نفوذ نیدل های ریز به داخل پوست برای رساندن امواج رادیوفرکانسی به بافت هدف می باشد. نتیجه این جراحی تولید الاستین و فیبر کلاژن از طریق خود بدن و در نتیجه جوان سازی و بهتر شدن و قوام پوست است. آراف فرکشنال دستگاهی است که ترکیبی از امواج رادیو فرکانس و سوزن‌های ریز است. به خاطر وجود این سوزن‌ها گرمای آر اف درون لایه های بیرونی پوست نیست و به درون بافت پوست نفوذ می کند و سطح پوست را گرما نمی دهد و سطح پوست آسیب نمی بیند.

این سوزن ها به طور مستقیم به عمق مشخصی از پوست فرستاده می شوند و امواج رادیوفرکانس در داخل پوست آزاد می شود. این عمل باعث گرم کردن یکسان بافت های عمیق تر پوست و در نتیجه تحریک کلاژن شده و باعث تولید فیبرهای کلاژن جدید می شود. این سوزن‌ها بین ۲۵ تا ۵۰ عدد سوزن بسیار نازک می باشند که به عنوان رسانا عمل می کنند. چطور می‌توانم نوبت دکتر سیگارودی را از سلامتی۲۴ بگیرم و ویزیت شوم

کاربردهای آر اف فرکشنال

آر اف فرکشنال کاربردهایی دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم :

کنترل بیش از اندازه ترشح چربی پوست :

یکی از کاربرد های آر اف درمان ترشح بیش از اندازه چربی پوست و درمان منافذ باز پوستی است. کم شدن 70 تا 80 درصد ترشح چربی صورت فقط بعد از 1 جلسه آر اف دیده می شود. تنگ شدن منافذ پوستی نسبی است اما برای بیشتر افراد قابل قبول است.

آر اف اسکارلت نی نی سایت | آر اف سوزنی نی نی سایت | آر اف فرکشنال سوزنی

سفت کردن پوست :

مهمترین کاربرد آر اف فرکشنال در سفت کردن پوست و درمان شلی پوست است. آر اف فرکشنال صورت این قابلیت را دارد که یک لیفتینگ بدون جراحی برای پوست به وجود بیاورد که در زیبایی پوست تاثیر زیادی دارد. این تاثیر یکی چند روز بعد از آر اف و یکی 3 تا 4 هفته بعد دیده می شود که اثر دوم چندین سال ماندگاری دارد. لیفت پوست با آر اف طوری واضح است که می‌توان از آن برای بالا بردن ابرو و درمان افتادگی پلک هم استفاده کرد.

درمان چروک های پوستی :

آر اف فرکشنال در درمان چروک‌های پوستی تاثیر مناسبی دارد. این اثر در افرادی که آر اف انجام دادند طوری است که فقط بعد از گذشت یک ماه از درمان چروک‌های دور چشم خود می توانند نتیجه آن را مشاهده کنند.

سفت کردن غبغب و ناحیه فک :

سفت کردن غبغب و ناحیه فک یکی دیگر از کاربردهای آر اف است. این تاثیر آر اف بر پوست به ویژه در خانم‌ها  تاثیر گذار است طوری که بعد از 1 یا 2 جلسه سفت شدن غبغب و ناحیه فک را مشاهده می کنند. ارزش این کار زمانی مشخص می‌شود که این تاثیر را با لیزر لیپولیز مقایسه کنید. لیزر لیپولیز عمل تهاجمی است و احتمال عوارض وجود دارد اما آر اف به عنوان یک روش غیر تهاجمی و بدون عارضه روش بسیار مناسبی است. آر اف برای سفت کردن پوست گردن تاثیر زیادی دارد. با توجه به نازکی پوست گردن می‌توان گفت که آر اف برای سفت کردن پوست گردن بسیار مناسب است.

درمان جوش های فعال صورت :

یکی دیگر از کاربردهای آر اف درمان جوش صورت فعال است. هنگام درمان جوش صورت امکان دارد جوش ها بیشتر شود. در خانم هایی که مشکلات هورمونی دارند امکان دارد در سن 30 تا 40 سالگی هنوز جوش وجود داشته باشد. هنگامی که افراد برای جوان سازی صورت از آر اف استفاده می کنند کم شدن جوش های صورت را مشاهده می کنند.

درمان عرق کردن بیش از اندازه :

درمان عرق کردن بیش از اندازه یکی دیگر از کاربردهای آر اف است. این اثر طولانی مدت است اما طبق مکانیسم امکان دارد دائمی باشد. برای افرادی که از بوی بد عرق ناراضی هستند هم مناسب است.

درمان اسکار آکنه :

یکی دیگر از کاربردهای آر اف درمان اسکار اکنه است. آر اف در اسکارهای عمقی تاثیر زیادی دارد. این کاربرد در ترکیب با لیزر فرکشنال co2 اثر زیادی دارد. یکی از مزایای آر اف این است که بعد از آن نیاز به مراقبت کمتر است و افراد می توانند به فعالیت های خود ادامه دهند. درمان پوست‌های سبزه با آر اف به غیر از  لیزر مشکلی به وجود نمی آورد.

درمان ترک های پوستی :

این تکنولوژی در درمان ترک‌های پوستی تاثیر زیادی دارد طوری که شاید بهترین روش درمان استریا آر اف است. این تاثیر نسبی است و این به این معنی است که ترک‌های پوستی به طور کامل از بین نمی‌روند اما وضوح کمتری پیدا می‌کنند. با این وجود خطوطی که روی استریا به وجود آمده است از بین می‌رود.

آر اف فرکشنال سوزنی چگونه کار می کند ؟

جوان سازی پوست با دستگاه آر اف فرکشنال با امواج آر اف یا امواج رادیوفرکانسی صورت می گیرد که طول موج کوتاه و انرژی بالایی دارند. انرژی آر اف در دستگاه آر اف فرکشنال سوزنی توسط نوک سوزن های ظریف وارد پوست می شود. تا عمق 4 میلی متر در پوست نفوذ می کند تا بهتر بتواند کلاژن سازی در عمق پوست را انجام دهد و سلول های پوستی را برای بازسازی تحریک کند.

سطحی ترین لایه پوست اپیدرم است و زیر آن لایه درم قرار دارد. در اثر بیشتر شدن سن این لایه درم است که از بین می رود. هنگامی که دستگاه آر اف روشن می شود و انرژی ناشی از امواج آر اف به پوست تابیده می شود، در لایه درم جنب و جوش به وجود می آید که این اتفاق سلولهای پوست را برای تولید کلاژن تحریک می کند. با کلاژن سازی در پوست شادابی، زیبایی و سفت شدن پوست را مشاهده می کنید و آر اف فرکشنال باعث جوان سازی پوست شما می شود.

تاثیر دیگری که این دستگاه دارد این است که باعث ساخت بافت های فیبروزی بخش های آسیب دیده پوست می شود. بافت های فیبروزی هم باعث تحریک کلاژن سازی در پوست می شوند و به ایجاد لایه ای ضخیم روی زخم های سطحی پوست کمک می کند. در نتیجه جای زخم و اسکار روی پوست پوشیده می شود.

مدت زمان بهبودی آر اف فرکشنال

با خارج شدن سوزن از پوست یک قرمزی چند ساعته روی پوست به وجود می آید و مدت ۲۴ تا۴۸ ساعت تورم در ناحیه دیده می شود. در 3 تا 4 هفته بعد کشیده تر شدن پوست و شفاف تر شدن پوست دیده می شود. بیشتر افرادی که این درمان را انجام می دهند در روز بعد تنها دچار تورم و رنگ صورتی پوست هستند و در صورت استفاده از ضد آفتاب به میزان کافی می توانند فعالیت های خود را ادامه دهند.

آر اف فرکشنال سوزنی چه مزایایی دارد ؟

آر اف فرکشنال روشی است که در آن از هیچ ماده و یا داروی شیمیایی برای درمان استفاده نمی شود. این روش بیشتر بر تحریک توانمندی بازسازی پوست از طریق فاکتورهای رشد خود است که با استفاده از دو ابزار سوزن های بسیار و امواج آر اف صورت می گیرد. این امواج هیچ ضرری برای افراد ندارند. این روش مزایایی دارد که در ادامه با آشنا می شوید :

 • برتری نسبت به روش های لیزری
 • بدون عوارض بلند مدت
 • کوتاه بودن دوره بهبودی بعد از درمان
 • کوتاه بودن دوره درمان و نتیجه گیری در همه افراد
 • بدون نیاز به استراحت در منزل
 • نیاز نداشتن به هیچ برش پوست و یا آسیب به آن

روش آر اف برای همه سنین افراد مناسب است و هیچ محدودیتی ندارد. افرادی که پوستشان مشکلات و آسیب های زیادی دارد باید تعداد جلسات آر اف زیادی را انجام دهند. در این روش حتی یک جلسه هم تاثیرات زیادی می تواند داشته باشد.

برای آشنا شدن با به سایت مربوطه مراجعه کنید.

تفاوت آر اف فرکشنال سوزنی یا آر اف های معمولی :

امواج رادیویی پرفرکانس یا رادیو فرکوئنسی از سال ها قبل از طریق پزشکان به عنوان درمان ضد چروک و سفت شدن پوست‌های شل و افتاده استفاده می شده و هنوز هم در بسیاری از مراکز لیزر و زیبایی پوست در دنیا و ایران استفاده می‌شود که در این دستگاه‌ها اول یک روغن و یک ژل رقیق روی پوست مالیده می‌شود و بعد پزشک با دستگاه رادیو فرکانس امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح پوست می‌تاباند، این امواج رادیویی گرما را از سطح پوست به عمق پوست وارد می‌کند و این تاباندن بر پوست تاثیر دارد.

این امواج یعنی رادیو فرکانس هیچ ضرری برای پوست ندارد و یک روش غیر تهاجمی برای پیشگیری و درمان چروک و شلی و افتادگی صورت است و تاثیر درمانی آن از کرم‌های ضد چروک بهتر و بیشتر است و این که بعد از جلسات درمان به هیچ وجه پوست دچار سوختگی و زخم نمی‌شود مگر این که عوارضی مانند لک های تیره یا روشن در این روش به وجود بیاید و بعد از جلسات درمانی به وجود بیاید. قرمزی و خشکی پوست  بعد از چند ساعت تا یکی دو روز با استفاده از کرم‌های ترمیم کننده و آبرسان قرمزی و خشکی پوست از بین می برد.
یکی از مزایای این دستگاه این است که کار با این دستگاه بسیار راحت، بدون درد و بدون عوارض است.

یکی از مشکلات در آر اف های معمولی در پروسه جوان سازی پوست صورت است که تاثیر آرام و تدریجی دارد و پزشک مجبور است برای نتیجه مناسب تعداد جلسات را برای درمان چین و چروک و شلی و افتادگی را بیشتر کند و باید 8 تا 10 جلسه وقت زیادی را صرف لیزر می کرد که حدود 1 ساعت زمان می برد تا افراد به نتیجه برسند. بیشتر افرادی که از این روش استفاده می کردند راضی نبودند زیرا این روش نیاز به زمان زیادی داشت و تعداد جلسات زیاد آن باعث خستگی افراد می شد.

مراقبت های بعد از آر اف فرکشنال

برای این که نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید باید مراقبت هایی را انجام دهید که در ادامه به می پردازیم :

 • در 3 روز اول بعد از درمان باید هر 3 ساعت از کرم ضد آفتاب بدون رنگ و چربی استفاده کنید.
 • بعد از درمان تا 24 ساعت از شست و شو صورت پرهیز کنید.
 • در روز های اول بعد از درمان سعی کنید کمتر از موبایل و لب تاپ استفاده کنید.
 • پزشک برای شما ضد آفتاب، اسپری آب درمانی و کرم ترمیم کننده تجویز می کند که باید در اسرع وقت از آن استفاده کنید.
 • سعی کنید بدون مشورت پزشک از هیچ دارو و کرم استفاده نکنید.
 • برای این که قرمزی و تورم از بین برود از کرم های ترمیم کننده روزی 2 بار استفاده کنید.
 • در مواقعی که احساس خشکی پوست کردید از اسپری آب درمانی استفاده کنید.

تفاوت آر اف فراکشنال سوزنی با آر اف های معمولی :

امواج رادیویی پرفرکانس یا رادیو فرکوئنسی از سال ها قبل توسط پزشکان به عنوان درمان ضد چروک و سفت شدن پوست‌های شل و افتاده استفاده می‌شده و هنوز هم در بسیاری از مراکز لیزر و زیبایی پوست معتبر در دنیا و ایران استفاده می‌شود، در این دستگاه‌ها ابتدا یک روغن و یک ژل رقیق روی پوست مالیده می‌شود و سپس پزشک با دستگاه رادیو فرکانس امواج رادیویی پرفرکانس را روی سطح پوست می‌تاباند، این امواج رادیویی بتدریج گرما را از سطح پوست به عمق پوست وارد می‌کند و این تاباندن این امواج بی‌عارضه بر پوست دو تاثیر دارد.

شادابی و باز شدن پوست با جلسات نهایتا تاثیرات ضد چروک و با ادامه و تکرار جلسات درمانی  تاثیر لیفت سفتی و کشیده شدن پوست  پوست‌های شل و افتاده می‌شود و چروک‌های ظریف پوست خصوصا دور دهان و دور چشم بتدریج کم و کمتر می‌شود. توضیح مهم و نکته اول اینکه این امواج یعنی رادیو فرکانس هیچ ضرری برای پوست ندارد و یک متد غیر تهاجمی و بسیار بی‌آزار برای پیشگیری و درمان چروک و شلی و افتادگی صورت می‌باشد و تاثیر درمانی آن به  مراتب از کرم‌های ضد چروک بسیار گران قیمت در بازار بهتر و بیشتر است و نکته دوم اینکه بعد از جلسات درمان به هیچ وجه پوست دچار سوختگی و زخم نمی‌شود لذا عوارضی مثل لکهای تیره یا روشن در این متد ایجاد نمی‌شود، تنها موردی که بعد از جلسات درمانی ایجاد می‌شود قرمزی مختصر و خشکی پوست می‌باشد که بسرعت طی چند ساعت تا حداکثر یکی دو روز با استفاده از کرم‌های ترمیم کننده و آبرسان پوست قرمزی و خشکی پوست از بین می‌رود.

تنها مشکل در آر اف های معمولی قدیمی در پروسه جوان سازی پوست صورت  تاثیر خیلی آرام و تدریجی بود و پزشک مجبور هست برای رسیدن به نتیجه مطلوب درمانی هم تعداد جلسات درمانی برای درمان چین و چروک و شلی و افتادگی صورت را زیاد کند و یا اینکه هر جلسه باید وقت زیادی را برای انجام لیزر صرف کند تا به نتیجه مطلوب درمانی برسد، لذا اغلب مراجعینی که توسط پزشک و با این دستگاه‌های معمولی آر اف  شده‌اند خیلی راضی نبودند و وقتی علت را جویا می‌شویم متوجه می‌شویم که یا پزشک معالج حوصله وقت گذاشتن برای هر جلسه درمانی را نداشته و یا اینکه به علت تعداد زیاد جلسات مراجعه کننده خسته می‌شود و جلسات را رها می‌کند.

کلام آخر

قبل از انجام این روش سعی کنید بهترین کلینیک و بهترین پزشک را انتخاب کنید و با آگاهی دست به انجام این روش بزنید. از افراد با تجربه کمک بگیرید و با پزشکان با تخصص و کاربلد مشورت کنید. دستورات پزشک را به خوبی گوش دهید تا نتیجه مناسبی از این جراحی بگیرید. ممنون از این که تا آخر این مقاله همراه ما بودید. نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.